Yeni dört dişli salisilaldiminlerin Cu(II), Co(II) ve VO(II) komplekslerinin sentezi, spektroskopik ve elektrokimyasal karakterizasyonu
Synthesis, spectroscopic and electrochemical characterization of cCu(II), Co(II) ve VO(II)complexes with new tetradentate salicylaldimines
- Tez No: 252230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ KASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada 4,4'-dibenzanilid ve 4,4'-dibenzilamin bis-fenil diaminleri ve 3,5-di-tert-butilsalisilaldehit temelinde yeni beş dişli (L1H2) ve dört dişli (L2H2) bis(3,5-di-tersiyer-butilsalisilaldimin)difenildiamin ligantları ve onların Cu(II), Co(II) ve VO(II) metal iyonları ile kompleksleri sentezlenmiştir. Bileşiklerin yapıları, elementel analiz, spektroskopik (IR, UV/Vis, 1H NMR, EPR), manyetik ve elektrokimyasal teknikleri ile incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda Cu(II) ve Co(II) iyonları ligantların her ikisi ile, VO(II) ise sadece L1H2 ligandı ile kompleks oluşturduğu kanıtlanmıştır.CuL1 kompleksinin IR (?NH, ?C=O ve ?CH=N düşük frekanslara kayması), elektronik (650 nm) spectral ve manyetik momentum (1.85 B.M) verilerine dayanarak onun kare piramit yapısında olduğunu önerilmiştir. CuL2 kuvvetli çözücülerde bile iyi çözünmediğinden onun elektronik spektrumunda d-d geçişlerinden kaynaklanan pikler gözlenmemiştir. Manyetik süssesptibilite ölçümleri CuL2 de bir mol Cu(II) ye karşı gelen manyetik momentum değerinin beklenen 1.8-2.0 B.M yerine 2.79 B.M olması bu kompleksin iki çekirdekli yapıda, (Cu2L2), olduğunu kanıtlamıştır. Bu değerin beklenenden (1.73-1.95 B.M) çok büyük olması Cu2L2 de Cu(II) merkezleri arasında ferromanyetik etkileşimin yer aldığını göstermektedir. CoL1 ve CoL2 kompleksleri için 2,54 B.M ve 4.35 B.M manyetik momentum değerinin bulunması ve elektronik spektrumlarında sırasıyla [ 904 (15) ve ?> 1100 nm] ve 888(15) ve ?> 1100 nm bölgelerinde piklerin gözlenmesi CoL1 in düşük spinli kare piramit yapıda, CoL2 in ise yüksek spinli ve tetrahedral yapıda olduğunu göstermektedir. Yapılan çalışmalar L2H2 ligandının VO(IV) ile kompleks oluşturmadığını ortaya koymuştur. VOL1 kompleksi diamanyetiktir ve oktahedral geometride olduğu önerilmiştir. VOL1 nin DMF, DMSO ve CHCl3 pekiyi çözünmediğinden onun elektronik spektrumlarında d-d geçişlerinden kaynaklanan piklerin gözlenmemiştir. Bu bileşiklerin elektrokimyasal davranışları DMF de incelendiğinde sadece CuL1, CuL2, CoL1 ve CoL2 komplekslerinin voltammogramlarında ligand ve metal merkezli yarı dönüşümlü redoks proseslerin yer aldığı gözlenmiştir. Pozitif potansiyel bölgelerdeki taramalarda herhangi bir eğri gözlenmemiştir. Bu sonuç gösteriyor ki, sentezlenen kompleksler yükseltgenmeye karşı çok dayanıklıdırlar.
Özet (Çeviri)
In this study some new pentadentate (L1H2) and tetradentate (L2H2) bis(3,5-di-tert-butil-salicylidene)diphenilediamine ligands derived from 4,4?-dibenzanilid ve 4,4?-dibenzilamin bis-phenyl diamines and 3,5-di-tert-butylsalicylaldehyde their Cu(II), Co(II) and VO(IV) complexes have been prepared. The compounds have been studied by elemental analysis, spectroscopic (IR, UV/Visble, 1H NMR, EPR), magnetic and electrochemical techniques. It has been found that both ligands formed Cu(II) and Cı(II) complexes but VO(IV) ion is complexion only with L1H2 ligand.According to IR (?NH, ?C=O ve ?CH=N shifts to lower frequencys), electronic (650 nm) spectral and magnetic moment (1.85 B.M) data for CuL1 a square pyramid geometry is suggested that this complex. Due to weak solubility of CuL2 even in strong polar solvents the bands of d-d transitions in its electronic spectra did not observed. The obtained magnetic of CuL2 (2.79 B.M) per 1 mol Cu(II) is higher than those expected (1.8-1.95 B.M) which indicate that this complex has binuclear structure. The fact that Cu2L2 possess significantly higher magnetic moment suggests the existence ferromagnetic interactions between Cu(II) centers.The obtained magnetic moments of 2.54 and 4,35 B.M for CoL1 and CoL2 complexes and appearance the absorption bands in the ranges [ 904 (15) and ?> 1100 nm] and [ 888 (15) and ?> 1100 nm] suggest that CoL1 is low spin and has square-planar pyramid geometry and CoL2 is higher spin and has tetrahedral geometry, respectively.It has been found that no complexation takes place between L2H2 ligand and VO(IV). VOL1 is diamagnetic and for this complex octahedral geometry suggested. Because of VOL1 exhibits low solubility in DMF, DMSO and CHCl3 solvents no absorptions originated from d-d transitions were detected in its electronic spectra.The study of the electrochemical behaviors of these complexes revealed that only CuL1, CuL2, CoL1 ve CoL2 complexes exhibit metal centered reduction processes in the negative potentials. Scanning in the positive side did not give any curve. This indicates that the synthesized complexes are not redox active in this region.