Photonic crystal assisted l-shaped waveguide bend
Fotonik kristal destekli l şeklindeki dalga kılavuzu dönüşü
  1. Tez No: 252240
  2. Yazar: HEDİYE DUYGU ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. SAMİ SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Fotonik kristaller periyodik dielektrik yapılardır. Bu periyodiklik sayesinde ışığın yayılmasına, önceden mümkün olamayan değişik yöntemlerle müdahele etmek mümkün hale gelmiştir.Bu yüzden fotonik kristal dalga kılavuzlarıoptik entegre devre uygulamalarında önemli rol oynamaktadır çünkü dalga kılavuzlarıbelli frekans bantlarındaki elektromanyetik dalgaların yayılmasını engelleyebilirler.Geleneksel dalga kılavuzları toplam iç yansima prensibi ile çalışırlar.Fakat bu yapılarda problem ışığı döndürmek istediğimizde oluşmaktadır,çünkü dönüş esnasında kabul edilemeyecek oranlarda kayıplar oluşur.Bunun en basit açıklaması, dönüş esnasında gelen ışığın açısınıntoplam iç yansımanın gerçekleşebilmesi için gerekli olan değerden daha küçük olmasıdırve bu yüzden de dönüş esnasında kayıplar artmaktadır.Bütün bunlardan dolayı dönüş esnasında oluşan kayıpları azaltabilmekiçin öngördüğümüz modelleme ile tek boyutlu dalga kılavuzunun dönüş kısmını iki boyutluçizgisel kusurlu dalga kılavuzu ile aynen devam ettirerek farklıyarıcaplarla döndürdük.Düzlem dalga açılım ve süperhücre yöntemiyleöngördüğümüz yapıya uygun parametreleri belirleyip, hangi frekanslardakılavuzlanma olucağını elde ettikten sonra sonlu farklar yöntemiyle belli frekanslariçin 95 üzerinde iletim elde ettik. Aynı zamanda, farklı köşe yapıları deneyerek iletiminderecelik bir dönüşe rağmen ne kadar kayıpsız ilerleyebildiğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
Photonic crystals are periodic dielectric structures. This periodicity allow us to manipulatelight in ways that have not been possible before. As a result, photonic crystal waveguide components play asignificant role in integrated optical circuit design because waveguides allow only certain electromagnetic wavemodes to propagate inside the structure. There are many corresponding applications that rely on total internalreflection. However, with total internal reflection, there is a problem in guiding light through sharp corners,large optical losses occur around tight curves with a small bending radius. A simple explanation for these lossesis that the angle of the incident light too low for total internal reflection when wave turns through a sharpcorner. Thus, an unacceptable fraction of the electromagnetic energy is radiated out of the waveguide.To overcome this difficulty, in this thesis, we demonstrate a novel method for guiding light through sharp corners,using a 1 photonic crystal slab waveguide for the straight sections, and assisted by 2D Line DefectWaveguide at the corners.Plane Wave Method and Supercell Method are used to Figure~ out parameters and obtain the guidedmode for our proposed structure. Then, numerical simulations (FDTD) reveal nearly perfect transmissionat certain frequency ranges. Also, in this thesis different corner elements areused to show highly efficient transmission of light through sharp corners.Thus, light can be guided through a 90 degrees corner, almost without loss, by using different corner elements.