Quantitative trait analaysis in Solanum lycopersicum X Solanum peruvianum population
Solanum lycopersicum X Solanum peruvianum populasyonunda kantitatif karakter analizleri
- Tez No: 252239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANNE FRARY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Domates hem ekonomi için hemde insan beslenmesi için önemli bir sebzedir. Ayrıca zengin genetik kaynağı ile genetik çalışmalar için iyi bir model sistemdir. Domatesin ticari önemi nedeniyle, verimlilik, meyve ağırlığı, meyve büyüklüğü, meyve rengi ve meyve sertliği gibi tarımsal açıdanda önem teşkil eden birçok karakter domates işleme endüstrisi ve taze tüketim için çok mühimdir. İnsan sağlığına verilen değerin artmasıyla beraber, bitki ıslahçıları artık domates antioksidant karakterleri gibi sağlıkla ilişkili özelliklerinde geliştirilmesini dikkate almaktadırlar. Birçok bitki karakterinin birden fazla gen tarafından kontrol edilmesinden dolayı, istenilen özelliklere sahip bitkilerin ıslahı oldukça zordur.Yapılan bu çalışmada, 118 bireyden oluşan BC2F2 S. peruvianum populasyonu kullanılarak hem sağlık açısından, hemde tarımsal açıdan önem teşkil eden özellikler karakterize edilmiştir. Populasyondaki tüm bireyler fenotipik olarak suda çözünen toplam antioksidant aktivitesi, C vitamini ve fenolik içeriği için hem de meyve ağırlığı, şekli, meyve rengi ve meyve sertliğini içeren tarımsal açıdan önemli özellikler için karakterize edilmiştir. Solanum peruvianum ebeveyninin önemli derecede yüksek miktarda bu üç antioksidant özelliği içermesi ile populasyon antioksidant karakterler açısından iyi bir varyasyon göstermektedir. Populasyondaki karakter dağılımları ve farklı ayrımlara dayanılarak, S. peruvianumdan gelen bazı allellerin kültür hatta bulunan antioksidant karakterleri ve tarımsal öneme sahip bazı karakterleri geliştirebilcek kapasiteye sahip olduğu düşünülmüştür. İki ebeveyn aynı zamanda 96' sı COSII ve 73' ü SSR marker olan 169 genetik marker ile genotipik olarak karakterize edilmiştir.Her iki tip marker sistemi ile iyi derecede polimorfizim belirlenmiştir.Böylece populasyon yeterli özellik ve kantitatif karakter lokuslarının haritalanması için yeterli genotipik varyasyon göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Tomato is an important vegetable for both the economy and the human diet and it is a good model system for genetic studies. Because of tomato?s commercial importance, agronomic traits such as yield, fruit weight, size, color and firmness are very significant for the tomato processing industry and fresh consumption. However with increased attention on health, plant breeders also consider the improvement of health related traits of tomato such as antioxidant characters. Improvement of these desired traits is very difficult because many plant traits are controlled by more than one gene.In this study both health-related and agronomically important traits were characterized in an BC2F2 S. peruvianum mapping population of 118 individuals. All plants were phenotypically characterized for total water-soluble antioxidant activity, phenolic and vitamin C contents as well as several agronomic traits including fruit weight and shape, color and firmness. All antioxidant traits showed good variation in the population with the S. peruvianum parent having significantly higher values for all three antioxidant traits. Based on trait distributions and transgressive segregation in the population, it was expected that some alleles from the wild species S. peruvianum had the capacity for improvement of both antioxidant and agronomic traits of cultivated tomato. Both parents were genotypically characterized with 169 genetic markers including 96 COSII and 73 SSR markers. Good levels of polymorphism were identified with both types of marker. Thus, it was shown that the population contains sufficient trait and genotypic variation for efficient mapping of quantitative trait loci.