Determination of genetic diversity in cucumber (Cucumis sativus L.) germplasms
Hıyar (Cucumis sativus L.) germplazmlarında genetik çeşitliliğin belirlenmesi
  1. Tez No: 252247
  2. Yazar: İREM AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ DOĞANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada 96 hıyar (Cucumis sativus L. var. sativus) hattı, PCR tabanlı moleküler işaretleyici sistemlerden biri olan SRAP (Sequence Related Amplified Polymorphism) kullanılarak karakterize edilmiştir.Toplamda 45 SRAP kombinasyonu kullanılmış, bunlardan 31 kombinasyon iyi amplifiye olmuş ve polimorfizm göstermiştir. 153 SRAP fragmenti elde edilmiş ve 138 fragment polimorfik bulunmuştur. Bu veriler Türk hıyar hatlarının genetik uzaklığını belirlemekte ve genetik uzaklık ağacını çizmekte kullanılmıştır. Genetik ağaçlar, UPGMA (Unweighted Pair Group Method) ve Unweighted Neighbour-Joining metodları kullanılarak çizilmiştir. UPGMA methodu ile çizilen genetik ağaca göre hıyar hatları 4 gruba ayrılmıştır. Grup B genetik olarak birbirine en benzer hatlardan oluşmuş ve en küçük benzerlik değeri 0,82 dir. Grup D ise birbirine genetik olarak birbirinden en farklı hatlardan oluşmuştur. Genetik ağacın genetik aralığı 0,16 ile 0,99 arasında değişiklik göstermiştir. Neighbour-joining metodu ile çizilen ağaçtada hıyar hatları benzer gruplanma göstermiştir. Bu sonuçlar Türk hıyarının genetik olarak oldukça çeşitli olduğunu ve hıyar genetik çeşitliliğini arttırmak için bir potansiyele sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 92 Turkish cucumber (Cucumis sativus L. var. sativus) accessions were characterized by using SRAP (Sequence Related Amplified Polymorphism) which is a PCR-based moleculer marker system.A total of 45 SRAP combinations were used and 31 of these combinations amplified well and also showed polymorphism. Thus, 153 SRAP fragments were obtained and 138 fragments were polymorphic. These data were used to determine genetic distance and draw genetic distance dendrograms of Turkish cucumber accessions. Dendrograms were drawn using both UPGMA (Unweighted Pair Group Method) arithmetical averages and Unweighted Neighbour-Joining methods. According to the UPGMA dendrogram, the cucumber accessions clustered into four groups. Group B was composed of the genetically most related accessions with a minimum similarity of 0,82. Group D was composed of genetically most distinct accessions. The genetic distances of the dendrogram varied between 0,16 and 0,99. The neighbour-joining dendrogram showed similar clustering of the cucumber accessions. The results showed that Turkish cucumber is genetically quite diverse and has the potential for broadening the genetic base of cucumber.