Determination of genetic diversity in watermelon (Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum & Nakai) germplasms
Karpuz (Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum & Nakai) germplazmlarında genetik çeşitliliğin belirlenmesi
  1. Tez No: 252257
  2. Yazar: ZEHRA İPEK ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANNE FRARY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Türkiye 1.4 milyon ton üretim miktarıyla Çin den sonra en çok karpuz üreten ülkedir. Karpuz ülkemizin hemen her yöresinde değişik zamanlarda yetiştirilmektedir ve özellikle yaz ve sonbahar aylarında yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Özellikle kıyı bölgelerimizde yetiştiriciliğinin yoğun yapıldığı yörelerimizde ekonomik öneminin yanısıra sosyo ekonomik önemide olan bir ürün durumundadır.Bu araştırmada, USDA tarafından dünyanın farklı bölgelerinden toplanan 90 karpuz genetik kaynağı 40 SRAP primer kombinasyonu kullanılarak, UPGMA (Unweighted Pair Group Method) ve Neighbor Joining methoduna dayalı olarak karakterize edilmiştir.Moleküler analize göre tüm karpuz hatları arasındaki genetik çeşitlilik çok düşüktür. Ancak bu çalışmada SRAP işaretleyicileri yüksek polimorfizm (97%) göstermiş ve böylece bu işaretleyicilerin karpuz gibi bitkilerin genetik çeşitliliğinin belirlenmesi çalışmaları için uygun oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With 1.4 million tons of production, Turkey ranks second behind China in worldwide production of watermelon. Watermelon is grown at different times throughout the country with highest consumption during the summer and fall. Watermelon is an economically and socio-economically important crop throughout the country and especially in coastal regions where much of the cultivation occurs.In this research, 90 watermelon accessions collected from different regions of the world by the USDA were molecularly characterized using 40 SRAP marker combinations based on the UPGMA (Unweighted Pair Group Method) and Neighbor Joining methods.According to this molecular analysis, genetic diversity between all watermelon accessions was very low. However, SRAP markers showed high polymorphism (97%) so these markers were determined to be suitable for studies of genetic diversity in crops like watermelon.