Rhodium catalyzed arylative cyclization of diynes with arylboronic acids
Diinlerin arilboronik asitler ile rodyum katalizli arilatif halkalaşma tepkimeleri
  1. Tez No: 252274
  2. Yazar: BAĞDAGÜL ÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ARTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma ekzo-konjuge siklik dienlerin, simetrik olmayan diinlerin arilboronik asitler ile rodyum katalizli arilatif halkalaşma tepkimeleri ile sentezlenebileceklerini göstermektedir.Doymamış bileşiklerin geçiş metal katalizli arilatif halkalaşma tepkimeleri ile karbon-karbon bağı oluşturmaları organik sentezlerde kullanışlı ve etkili bir yöntemdir. Bu amaçla enin tipi doymamış bileşikler ile gerçekleştirilen rodyum katalizli arilatif halkaşma tepkimeleri literatürde çok sayıda yer almaktadır.Bu çalışmada, simetrik olmayan diin tipi moleküllerin bir rodyum kompleksi ortamında arilboronik asitler ile argon atmosferi altında reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Çözücü olarak metanol kullanılması ile reaksiyonlar etkin bir biçimde yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study reveals that exo-conjugated cyclic dienes can be synthesized by rhodium(I) catalyzed arylative cyclization of unsymmetric diyne molecules with arylboronic acids. Cyclic dienes are important reagents in organic chemistry because they easily undergo [4+2] cycloaddition reactions with dienophiles and also, they are useful intermediates in the synthesis of complex polycyclic compounds.To form carbon?carbon bonds, transition metal catalyzed arylative cyclization reactions of unsaturated reagents with arylboronic acids is a useful and efficient way in organic synthesis. For this purpose, rhodium catalyzed arylative cyclization of enyne type unsaturated reagents have been found significantly in literature.In this study, unsymmetric diyne type molecules were reacted with arylboronic acids in the presence of a rhodium complex under argon atmosphere. The reactions proceeded effectively in methanol as a solvent under very mild reaction conditions.