Deneysel kafa travma modelinde riluzol ve lamotrijin'in nöroprotektif etkileri
Neuroprotective effects of riluzole and lamotrigine in experimental head trauma model
- Tez No: 481542
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZAFER BERKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, deneysel künt kafa travması modelinde Riluzol ve Lamotrijin'in ikincil hasarlanma, beyin ödemi ve kan-beyin engeli (KBE), oksidatif stres parametreleri ve ışık ve elektron mikroskopik etkileri değerlendirilmiştir. Sprague Dawley cinsi 96 adet 300- 350 g ağırlığında erkek sıçan kullanılarak 6 grup üzerinde çalışma yapılmıştır. Her gruptaki 16 sıçanın 6'sı biyokimyasal, 6'sı ödem ve kanbeyin engeli geçirgenliği ve 4'ü histolojik incelemeler için kullanılmıştır. Grup I'e sadece cerrahi girişim uygulanmıştır. Grup II ve III ilaç gruplarının pozitif kontrolüdür. Grup IV cerrahi girişim sonrası travma, grup V'e Riluzol grup VI'ya Lamotrijin sıçanlara cerrahi girişim sonrası travma uygulanarak verilmiştir. Travma uygulanıp ilaç verilen gruplardan bir bölüme 30 dakika sonra ve idame tedavisi olarak günde bir kez riluzol 6 mg/kg bir bölüme lamotrijin 10 mg/kg dozunda intraperitoneyal (ip) uygulanmıştır. Travma oluşturulduktan sonraki 48. saatte tüm deney gruplarındaki sıçanlar sakrifiye edilerek serebral dokuları çıkarılarak yaş-kuru doku ağırlığı tayini, kan-beyin engeli (KBE) geçirgenliği, oksidatif stres parametreleri ve Işık mikroskopi, Transmisyon Elektron Mikroskopisi (TEM) ile ultrastrüktürel değerlendirmeler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study effect of Riluzole and Lamotrigine about secondary injury , brain edema and blood- brain barrier (BBB), oxidative stress parameters and ligth and electron microscope in an experimental blunt head injury model were evaluated. 96 male rats (Sprague Dawley) which are between 300-350 grams in weigth are obtained and divided in 6 groups. 16 rats from each group studied such as: 6 of them for biochemical, 6 of them for edema and blood brain barrier permeability and other 4 ones for histological evaluation. Only surgical approach was performed for group I. Group II and III were the positive control of drug group. Trauma was performed for group lV for after surgical approach. Riluzole was given to group V and Lamotrigine was given to group Vl which performed surgical approach and then trauma performed. Drugs 30 minutes after surgical procedure and as a maintenance dose once a day Riluzole 6 mg/kg/day or Lamotrigine 10mg/kg/day were given intraperitoneally to the groups which were under drug administration procedure. Trauma has been created, the next 48 hours in all experimental groups of rats sacrificed in the serebral tissue by substracting theage determination of dry tissue weigth, blood brain barrier permeability, oxidative stres parameters and ligth microscopy, transmission electron microscopy (TEM) and ultrastructural evaluations were made.