Tarihsel çevrede görsel peyzaj kalite değerlendirmesi İstanbul Yedikule örneği
Visual landscape quality assessment in historical environment Istanbul Yedikule as a case study
- Tez No: 252302
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEMA KUBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tarihi dokuya sahip kentler; kentleşme sürecine uyum sağlayamadıkları için, bu kentlerde fiziksel çevre şartlarının çok iyi olmadığı gözlenmektedir. Hızlı ve kontrolsüz gelişmelerin sonucunda yıpranmaktadırlar. 1950'lerle beraber kentleşme sürecine giren İstanbul'da çevresel kalitesi düşük alanlar oluşmuştur. İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkent'i olma vizyonu da, çevre kalitesinin yüksek olmasını gerektirmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada tarihi kent dokusuna sahip, önemli tarihi ve mimari değerler içeren İstanbul / Yedikule Örnek Alanı seçilmiştir. Bu hedef doğrultusunda, mevcut tarihi kent dokusunun ve onu çevreleyen yapıların görsel kalitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, tarihsel çevrede görsel peyzaj kalite değerlendirilmesi yapılmış ve bunun sonucunda görsel peyzaj kalite değerlendirmesine bir yöntem önerisi getirilmiştir. Yapılan yöntem önerisi bütünleşik bir yöntemdir. Bu yöntem üç aşamalıdır, öncelikle; teorik çerçeve oluşturulmuş ve değerlendirmede kullanılacak kavramlar belirlenmiştir. Çalışma alanında bizzat incelemede bulunularak kavramlar değerlendirildikten sonra fotoğraflar çekilmiş, bu fotoğraflar ve hava fotoğraflarıyla ekolojik ve sosyal değerler de göz önünde bulundurularak kavram göstergeleri üzerinden oluşturulan puanlama sistemi kullanılarak değerlendirme yapılmıştır. Sonuç olarak, Yedikule Örnek alanında, eksiklik olan görsel peyzaj kalite kriterleri saptanarak bunların iyileştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuş ve görsel peyzaj kalite değerlendirme çalışmasının yaşam kalitesini artırıcı bir etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It can be seen that the physical environmental conditions are not good in the cities which have historical pattern just because they are not compatible to the process of urbanization. They get worn-out as a result of fast and uncontrolled improvements. In 1950s low quality environmental areas generated in Istanbul by the process of urbanization and Istanbul requires high quality environment to be able to be 2010 Europe capital of culture. For this reason, on this study the area of Yedikule which has historical pattern and consists of important historical and architectural values was chosen as an example. In this way the target was determined by examining quality of existing historical urban pattern and the buildings which surround this area .On this study, it was done landscape quality examination and as a result of this it was advised a method for that. This is an integrated method. In this method, some visual concepts were selected. After determining to use these concepts, pictures were taken in the area and the area also examined to make assessment by these concepts. Through photographs which were taken and aerial photographs the area were assessed with the scoring methodology. In conclusion, in the area of Yedikule it was advised some treatment methods by fixing where the places lacked of visual landscape environmental criteria and was found out how effective visual landscape assessment is for the quality of life.