Microencapsulation of coconut oil/ vitamin E and enhancing the washing durability of microcapsules
Kokonat yağı/ vitamin E' nin mikrokapsülasyonu ve mikrokapsüllerin yıkama dayanımlarının artırılması
- Tez No: 252388
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KALAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışmada mikrokapsüllerin aktif maddesi olarak myritol 318 yağı ve vitamin E karışımı birlikte kullanılmıştır. Mikrokapsüllerin dış duvarı bir çeşit karboksilik asit polimeri kullanılarak oluşturulmuştur. Emdirme (fular) ve çektirme prosesi kullanılarak, myritol 318 kokonat yağı/ vitamin E karışımlı mikrokapsüller 240g/m2 gramajındaki Supplex kumaşa uygulanmıştır. Kumaşın lif karışımı; %90 poliamid ve %10 Lycra' (Invista) dır ve kullanılan kumaş 30/1 süpremdir. Farklı tipte binder kaliteleri ve farklı büyüklükte mikrokapsül çapları kullanılarak farkli reçeteler oluşturulmuştur. Bu yolla, farklı binder özelliklerinin, mikrokapsül çap büyüklüklerinin, fular ve çektirme proseslerinin performanslarının mukayasesini ve incelemesini yapabilmek mümkün olmuştur.Hazırlanan reçeteler, elektron mikroskobu altinda ve gaz kromatografi analizleriyle değerlendirilerek, hazır giyim endüstrisinde kullanılabilecek en uygun reçete tipinin tespit edilebilmesi mümkün olabilmiştir.Hidrofob karakterli 3001A-3002A binder kombinasyonu ve 3009A binderi, kuvvetli binder özelliklerinden dolayı mikrokapsülleri müteakip yıkamalara karşı koruyabildiklerinden daha iyi bir yıkama dayanımı sağlamıştır. Özellikle binder 3003A kalitesi yeteri kadar kuvvetli bir binder olmadığından dolayı, mikrokapsüller suya karşı gereği kadar dayanıklı olamamıştır ve kumaş üzerindeki mikrokapsüller 5. yıkamadan sonra büyük ölçüde serbest bırakılmışlardır. Çektirme yönteminde, flotte oranı emdirme yönteminden daha yüksek olduğu için, mikrokapsüllerin kumaşa olan afiniteleri de güçleşir. Bu yüzden Nanox 1166 adlı kimyasal mikrokapsüllerin kumaşa olan afinitesini artırmak için kullanılmıştır. Aksi takdirde, kapsüllerin birçoğu flottede kalırdı ve boşa giderdi.Bu çalışmada, mikrokapsül büyüklükleri incelendiğinde, mikrokapsüllerin tek başlarına gösterdikleri davranış biçimiyle, binderle kumaşa bağlandıklarında gösterdikleri davranış biçimlerinin birbirinden farklılık gösterebileceği gözlemlenmiştir. Yani, küçük çaplı mikrokapsüllerin tek başlarına içerdikleri aktif maddeleri büyük çaplı mikrokapsüllerden daha hızlı verme eğiliminde olacakları aşikardır. Çünkü; salınım oranı ve kapsül duvarının kırılma riski küçük mikrokapsüllerde ince duvar kalınlıklarından dolayı daha fazladır. Öte yandan, kapsüller kumaşa bağlandıklarında, kapsüllerin davranışları dış etkilerden dolayı, tek başlarınayken gösterdikleri davranışlardan farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılığa yol açan binderdir. Normalde, aynı ağırlık oranında, daha fazla yüzey alanına sahip olmalarından dolayı küçük kapsüllerin yok olma hızı büyük kapsüllerinkinden daha fazladır. Ama, binder kaplaması küçük kapsüllerin yok olma indeksini iyileştirebilir ve kapsüllerin kırılma riskini büyük kapsüllerdekine benzer şekilde azaltabilir. Diğer taraftan, mikrokapsüllerin tamamen de binderin altında kalması istenmez. Bu durumda, aktif madde tamamen atıl kalır ve performans gösteremez. Bu yüzden, gerçekten gerekli olan, daha iyi bir şekilde kontrol edilebilen salınım oranıdır.Müteakip yıkamalara karşı daha kontrollü bir salınım oranına sahip olabilmek için, ikincil bir kaplayıcı olarak, halihazırda mikrokapsül uygulanmış Supplex kumaş üzerine fular prosesiyle chitosan kaplaması yapılmıştır. Chitosanın yıkama dayanımındaki olası pozitif etkisini incelemek için, gaz kromatografik analizlerler mikrokapsül uygulanmış kumaşlara yapılmıştır. Chitosan uygulanmış ve uygulanmamış reçeteler birbiriyle mukayese edilmiştir. Hali hazırda mikrokapsül tatbik edilmiş kumaş üzerine chitosan kaplaması yapıldığında yıkama dayanımı için pozitif yönde kayda değer bir ilerleme sağlanmıştır. Vitamin E ve myritol 318 yağının mikrokapsüllerden salınımı daha iyi kontrol altına alınabilmiştir ve % 10 ila % 42.8'lik oranda mikrokapsül kayıpları azaltılabilmiştir. Yani, daha kontrollu bir salınım oranı sağlanabilmiştir. Bu pozitif sonucun arkasında yatan ana sebep, chitosanın halihazırda kumaş üzerine binderle tutunmuş olan mikrokapsüller için, ikincil bir duvar materyali olarak fonksiyon göstermesidir. Çift duvarın anlamı bu tezde kullanılan kapsüllerin daha dayanıklı olması ve daha yavaş bir aktif madde salınım hızına sahip olmalarıdır.Chitosanın ikinci faydası, kontrol altında tutulabilen delikli bir yapıya ve yoğunluğa sahip olmasından dolayı, sıcaklık arttıkça bu deliklerin büzülebilmesi ve kapanmaya başlamasıdır. Bunun anlamı mikrokapsül uygulanmış kumaşa chitosan kaplaması yapıldığında kapsül duvarının 120 ? C olan fikse şartlarında daha dayanıklı hale gelmesidir. Bu da mikrokapsül tatbik edilmiş kumaşa chitosan kaplaması yapılması neticesinde yıkama dayanımının artmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, as active ingredient of the microcapsule, Myritol 318 (coconut oil) and vitamin E were used together. And the wall membrane of the microcapsule was formed by a kind of carboxyl-polymer. By using foulard (pad) and exhaust processes, the microcapsules that contain Myritol 318 (coconut oil) and vitamin E mixtures were applied on Supplex fabric, which is 240 g/sqm. The fiber composition of this fabric is % 90 Polyamide, % 10 Lycra by Invista. The fabric type is 30/1 single jersey. Different type of recipes was formed by using different type of binder qualities and different size of microcapsule diameters. By this way, the effect of different binder characteristics, the effect of microcapsule mean size, and the performance of the foulard (pad) and exhaust processes could have been investigated and compared to each other.SEM image analyses and gas-chromatographic analyses of prepared recipes have been evaluated for further washings so that the most suitable recipe configuration can be found out for the usage in apparel industry.It was found that the hydrophobic characterized binder qualities, binder 3001A and 3002A combination and also 3009A gave us much better laundering resistance due to the fact that they were much stronger binders than 3003A. Especially in binder 3003A, since this binder quality is hydrophilic characterized and is not enough strong, in further laundering cycles, it could not resist enough against water and the microcapsules attached onto fabric were released after 5th laundering cycles. In exhaust process, since the liquor ratio is higher than foulard process, the microcapsule affinity onto the fabric became much difficult. That?s why Nanox 1166 agent has to be used as an extra additive to increase the affinity of the microcapsules onto the fabric. Otherwise, most of the capsules might have stayed in the bath and wasted.In this study, it was figured out that when examining the mean size of the microcapsules, microcapsules individually might behave different than when they attach to the fabric by binders. It means, it is clear that smaller size of microcapsules will individually tend to release its active ingredient quicker than the bigger capsules, because, the diffusion rate and the risk of the capsule shell breakage will be higher in small size of capsules due to its thinner membrane wall. However, when the capsules are attached to the fabric, capsules behavior may be partly different due to the fact that the environment conditions of the capsule are different than its individual statement. Binder makes this difference. Normally, smaller size of capsules diffusion rate is higher due to its bigger surface than bigger capsules in the same weight proportion. However, the coverage of the binder also helps to improve the lost index for smaller size capsules and their breaking risk gets lowered like the big size of capsules more or less. On the other hand, we also do not want to microcapsules to totally embedded under the binders. Otherwise, their active ingredient is totally masked and could not perform anymore. So, what is needed is having the best controllable release rate.To be able to have a better controllable release rate against any further laundering process, second coating with chitosan is made onto already microcapsule treated fabric via foulard process. To search the potential positive benefit of chitosan on laundering durability, gas-chromatographic analysis is also made on microcapsule treated fabric. ?With? and ?without? chitosan applied recipes are compared to each other. And a visible positive progress is achieved when chitosan coating is made onto the already microcapsule treated fabric against further laundering processes. Vitamin E and Myritol 318 Oil release from microcapsules could be taken under much better control and between 10 to 42.8% microcapsul lost could be decreased. It means, better controllable release rate have been achieved. The main reason behind of this positive result is that chitosan acted as a second wall material of the microcapsules, which were already attached to fabric by binder. Double wall means slower diffusion rate and stronger wall for the capsules used in this study.The second main benefit of chitosan is that it has controllable pore size and density, when the temperature is increased the pores of chitosan are shrunk. This means, in the chitosan coated microcapsule treated fabric; the capsules wall will be stronger after the curing temperature at 120 ? C. This will improve the laundering durability of the chitosan coated microcapsule treated fabric.