Yükleme hızının lifli polimer sargılı betonun eksenel yükler altındaki davranışına etkisi
Effects of loading rate on axial behavior of concrete confined by fiber reinforced polymer
  1. Tez No: 252437
  2. Yazar: KAYHAN KOLCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER İLKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, on sekiz adet beton silindir numune üretilmiştir. Numuneler normal dayanımlı beton kullanılarak üretilmiştir. Deney döneminde ortalama beton dayanımı yaklaşık 31 MPa'dır. İki adet numune referans numunesi olarka kullanılmak üzeri ayrılmıştır. Onaltı adet numune iki kat karbon lifli polimer malzeme kullanılarak sargılanmıştır. Çalışmadaki ana değişkenler uygulanan yükleme hızı ve sabit gerilme-dayanım oranıdır. On iki adet numune dört farklı yükleme hızının kullanıldığı monoton artan yük altında denenirken, kalan dört numune ellişer saat sabit gerilme altında bırakılmıştır. Deney sonuçları yükleme hızındaki artışın sargılanmış beton dayanımında da bir artışa neden olduğunu ve LP sargı betonun sünme etkilerine karşı performansını artırdığını göstermiştir. Monoton artan yük altında denenen numunelerden alde edilen dayanım ve boyuna şekildeğiştirme değerleri mevcut dört farklı modelden elde edilen değerler ile karşılaştırılmıştır. Modellerin LP sargılı betonun performansını olduğundan fazla öngördükleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, eighteen cylinder specimens were produced. The specimens were cast using normal strength concrete. The average standard cylinder concrete strength at the time of testing was around 31 MPa. Two of the specimens were left as reference to the confined ones. Sixteen of the specimens were strengthened by confining with two layers of CFRP sheets. Main parameters of the study were the applied loading rate and sustained stress-strength ratio. Twelve of the specimens were used in monotonic test which included four different rates of loading and four of the specimens were exposed to fifty hours of sustained load. Test results showed that increase in loading rate caused an increase in confined concrete strength and FRP confinement increases the performance of concrete against creep. Compressive strength and axial deformation values derived from of monotonic tests were compared with those acquired from four present models for FRP confined. It was observed that most models overestimate the performance of CFRP confined concrete.