Yıldırımdan koruma: Çeşitli yöntemler, üstünlükleri ve sakıncaları
Protection against lightning: Lightning protection systems, their advantages and disadvantages
- Tez No: 252445
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDOĞAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada aynı elektrogeometrik koşullardaki yıldırım engelleyici düzenlerin, Franklin yakalama çubuklu koruma sistemlerine kıyasla performansları incelenmiştir. Yıldırım engelleyici düzenlerin üstünlükleri ve eksiklikleri çeşitli deney düzenekleri oluşturularak analiz edilmiştir. Yıldırımı engelleyen düzenlerin kıyaslamalı olarak üstünlükleri ve eksikliklerini belirlemek için korona boşalma akımı deneyleri, aynı elektrogeometrik koşullarda yakalama oranı deneyleri ve %50 atlama gerilimi deneyleri yapılmıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi Yüksek Gerilim Laboratuar'ında gerçekleştirilen bu deneylerde farklı elektrot açıklıklarında ve doğru gerilim kutuplamalı durumlarda deneyler yapılmıştır. Elde edilen deney sonuçlarına göre, aynı fiziksel kurallardan yola çıkarak tasarlanan yıldırımı engelleyen düzenler farklı sonuçlar verdiğinden, YED'in henüz yeteri kadar güvenilir olmadığı ve yıldırımı engellediği iddia edilen bu düzenlerin yıldırımı engellemede başarısız olabildikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of CTS against ordinary Franklin rod based protection systems in the same electrogeometric conditions is investigated. Their advantages and disadvantages against ordinary Franklin rod based protection systems are experimentally analyzed by the use of several test setups. Their comparative advantages and disadvantages are illustrated according to the results of some experiments such as; corona emission current tests, comparative tests under the same electro-geometrical condition and critical flashover voltage tests. These tests are conducted at High Voltage Laboratory of Istanbul Technical University for several different electrode spacing at different DC polarization conditions. It can be concluded from the test results that the charge transfer systems are not reliable systems yet and they may not prevent lightning all the time, as they produced different test results although they are constructed based on the same physical laws.