Fraktal geometri ve üretken sistemlerle mimari tasarım
Fractal geometry and architectural design with generative systems
  1. Tez No: 252473
  2. Yazar: F. BETÜL DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN HACIHASANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, tarihten günümüze mimarlık kavramı geniş bir perspektifte incelenmiş, her dönem farklı tasarım kriterleriyle mimari öğelerin üretildiği gözlemlenmiştir. Yapı tasarımlarına bakıldığında Öklid geometri ve Öklid geometri şekillerinin etkin olarak kullanıldığı tasarımlar biçimsel olarak değerlendirilmiştir. Diğer yandan bazı mimari akımların doğa tabanlı olduğu açıkça görülmektedir ve birçok doğa tabanlı mimaride de fraktallerin etkin rol oynadığı belirtilmiştir. Geçmişte de fraktallerin mimaride, doğadaki modellerin kopyalanmasından daha ileri boyutta kullanıldığı verisi elde edilmiştir. Günümüz mimarisinde kullanılan farklı yaklaşımlar irdelenerek, geometrik kurgular ile mimari biçimlenme arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu ilişkiye biyolojik tabanlı önermeler getirilerek, bir yaşam formunda simbiyoz oluşturan elemanların fraktal kurgusunda var olan ilkeler kullanılarak mimari tasarımda bir yaklaşım önerilmiştir. Bu öneri ile yüzyıllarca doğada yaşamını sürdüren bir organizmanın ?likenlerin- fraktal boyutuna dayanarak üretken bir tasarım ile yeni formların üretilmesi amaçlanmıştır. Tez kapsamında önerilen üretken mimari yaklaşım uygulanmıştır. Doğa tabanlı ve fraktal kurguya dayalı olarak ortaya çıkan tasarımın değerlendirilmesi yapılmıştır. Mevcut olduğu dokudan bağımsız olarak tasarlanan projenin, fraktal hesaplar sonucu oluşan yeni dokusuyla eskisi karşılaştırılmıştır. Bir bitki ve hayvanın birbirlerini besledikleri ve birinin diğerini görünür kıldığı - simbiyotik bir alan - ortak yaşamdaki kaosu fraktal geometriyle çözmek; biyolojiyi matematiksel bilime oturtmak ve bunu mimarlığa uyarlamak mimari tasarım bağlamında tartışılmıştır. Tezde elde edilen bulguların günümüz mimarlığına sağlayacağı katkılar ve uygulanabilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of ?architecture? is analyzed in the wide perspective since its early times, it is observed that in every time period within the distinct criteria architectural components have been produced. In the case of structural design; the shapes of the Euclid Geometry ? bricks, steels, profiles, plates ? are presented in manufacturing and marketing with easy solutions. Besides, the designs in which Euclid Geometry is used effectively are no surprise to encounter. On the other hand, it is clearly seen that some architectural trends are based on the nature and it is supposed that in some of this type of architecture, fractals are playing the key role. At this point, it is not hard to reach the further: Instead of copying the existing models in the nature, the real fractal architecture. In this study, while the approaches which are used in today?s architecture are examined, the relation between geometrical fictions and architectural formations are also observed. In this context of relation, a biology based architectural design is presented and in the same direction an approach is proposed by using the principles which are already existed in the fractal fiction elements. With this proposition, based on the fractal dimension of the organism that maintains its life for the centuries, new formations are the first targets to be reached in this generative approach. In consequence, the same approach is applied. The results of the constituted design based on the nature and fractal rules are evaluated in this part. Apart from the existing texture, the new texture obtained with different calculations is compared the old texture. An alga and a fungus are feeding each other and one of them makes other one visible ? a symbiotic area ? solving the chaos in common life via fractal geometry, predicating biology to mathematical basis and adapted this to the architecture are argued in the architectural design context. The contributions and applicability of the symptoms achieved from this thesis are evaluated.