Tekstil işkolunda kadın çalışanlar üzerine bir araştırma -Şanlıurfa örneği-
A Study for women workers in the textile sectory -example of Sanliurfa city-
  1. Tez No: 113580
  2. Yazar: SERPİL ÇALIK PAKSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVDA DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Geleneksel ve modern toplumlarda kadının statüsü, çalışma hayatındaki yeri, toplumsal değişmelerin getirdiği değişikliklerle birlikte incelenmektedir. Bu çalışmada tekstil sektörünün durumu, Türkiye, GAP Bölgesi ve Şanlıurfa ili açısından ele alınmaktadır. Son yıllarda GAP Projesi ile birlikte Güney Doğu Anadolu bölgesinde tekstil sektörünün hızla geliştiği, buna bağlı olarak kadın işgücünün Şanlıurfa'da tekstil ve konfeksiyon fabrikalarında yoğun olarak çalıştığı gözlenmektedir. Son yıllardaki bu gelişme, Şanlıurfa'daki geleneksel toplum yapısından sanayileşen modern toplum yapısına geçiş bakımından önemlidir. Kadın işgücünün tekstil fabrikalarında çalışması, Şanlıurfa'nın toplumsal değişim sürecini hızlandırmakta, kadının statüsünü de değiştirmektedir. Çalışmada Şanlıurfa açısından bu önemli gelişmelerin tespiti için tekstil fabrikalarında çalışan kadınlar üzerine yapılan bir araştırma sonuçlarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The status of woman and her work in the traditional society and modern society has been searched, as well social changing. In this work, textile sector has been deal with aspect Turkey GAP region and Sanliurfa City. Recently, developing GAP, the textile sector had developed rapidly, in southeast Anatolia. In Sanliurfa, woman workers have worked in the textile and ready-made factories, in accordance with that. Recently, this development from traditional society to modem society is important. To work of the Women-workers in the textile factories had sped the process of the social change of Şanlıurfa and had changed the status of woman. About Şanlıurfa, for these important developments, there is a poll about women- workers in the textile factories. VI