Fermente gıdalardan Lactobacillus plantarum'un izolasyonu ve plazmit içeriklerinin belirlenmesi
Lactobacillus plantarum isolation from fermented food and determination of its plasmid profiles
- Tez No: 252539
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN DIĞRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Gıda Mühendisliği, Biology, Food Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, fermente gıdalardan olan turşularda fermentasyona neden olan laktik asit bakterileri izole edildi. Turşulardan izole edilen laktik asit bakterilerinin tanımlanmasında morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal ve kültürel özelliklerine göre tanımlama yapıldı. Moleküler tanımlama ise PCR ile gerçekleştirildi. İzolatların plazmit profilleri ve antibiyotik dirençlilikleri (Chloramphenicol, Penicillin G, Gentamicin, Ampicillin, Amp./sulbactam, Cefepime Levofloxacin, Amikacin, Aztreonam ve Ceftacidime) belirlendi.Çalışma sonucunda turşu örneklerinden 40 izolat elde edildi. İzolatların 22'sinin Lactobacillus plantarum'a ait olduğu ortaya kondu. İzolatların 22'sinde plazmit varlığı belirlendi. L. plantarum kullanılan antibiyotiklere karşı genel olarak dirençli olduğu olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, lactic acid bacteria were isolated. The bacteria causing fermentation and found in pickles that is produced with induced growth of certain bacteria. The identification of lactic acid bacteria which are isolated from pickles, were determined on morphological, physiological, biochemical, and cultural characteristics. At molecular level, bacterium were identified with PCR. Plasmid profiles and antibiotic resistance of isolates were detected.As a result, 40 isolates were obtained from pickles patterns. Twenty two isolates that are Lactobacillus plantarum, were detected. Existence of plasmid were detected in 22 of isolates. Lactobacillus plantarum were resistant to antibiotics (Chloramphenicol, Penicillin G, Gentamicin, Ampicillin, Amp./sulbactam, Cefepime Levofloxacin, Amikacin, Aztreonam and Ceftacidime).