Safranin ve remazol brillant blue R'nin adsorpsiyon tekniğiyle uzaklaştırılması için yer fıstığı kabuğu ve yerfıstığı kabuğu kömürünün adsorbent olarak kullanımının araştırılması
Investigation of use as adsorbent of peanut shell and the charchol of peanut shell for the removal of safranin and remazol brillant blue R by adsorption technique
  1. Tez No: 252553
  2. Yazar: NESLİHAN ŞAKALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ACEMİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada yerfıstığı kabuğu ve yerfıstığı kabuğundan üretilen kömür üzerine safranin ve remazol brillant blue R boyalarının sulu çözeltiden adsorpsiyonu araştırılmıştır. Adsorpsiyon üzerine temas süresi, çözelti konsantrasyonu, pH ve sıcaklığın etkisi incelenmiştir. Adsorpsiyonun temas süresi, konsantrasyon ve sıcaklığın artmasıyla arttığı gözlenirken, pH' nın artmasıyla azaldığı belirlenmiştir. Konsantrasyon, sıcaklık ve pH gibi incelenen tüm şartlar altında safranin ve brillant blue R' nin maksimum adsorpsiyonunun % 95 ve % 99 arasında olduğu bulunmuştur.İzoterm incelemelerine göre, remazol brillant blue R 'nin yerfıstığı kabuğu ve kömür üzerine adsorpsiyonu Langmuir ve Freunlich izoterm modelleriyle uyumlu iken, safraninin yerfıstğı kabuğu ve kömür üzerine adsorpsiyonun ise sadece Freundlich izoterm modeline kısmen uyduğu belirlenmiştir.Kinetik incelemelerinin sonucunda ise, safraninin yerfıstığı kabuğu üzerine adsorpsiyonu yalancı ikinci dereceden ve partikül içi difüzyon modellerine uyarken, kömür üzerine adsorpsiyonunun sadece yalancı ikinci dereceden kinetik modelle uydumlu olduğu gözlenmiştir. Remazol brillant blue R'nin ise, yerfıstığı kabuğu üzerine adsorpsiyonun yalancı ikinci dereceden kinetik modelle uyumlu iken, kömür üzerine adsorpsiyonun yalancı ikinci dereceden ve partikül içi diffüzyon modellerine uyduğu belirlenmiştir.Ayrıca, kolon adsorpsiyon çalışmaları da gerçekleştirilmiştir. Kolon adsorpsiyonu üzerine, çözelti konsantrasyonu ve çözelti akış hızının etkisi incelenmiştir. Kolon üzerine safranin ve remazol brillant blue R nin adsorpsiyonunun % 98 ve % 100 arasında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption of dyes safranin and remazol brillant blue R from aqueous solution onto peanut shell and charcoal of peanut shell was investigated. Contact time, concentration, temperature and pH on adsorption were studied. While the adsorption was increasing with increasing contact time, concentration and temperature, it was determined that it decreased with increasing pH. It was found that the adsorption was between 95-99,9% under all conditions such as concentration, temperature and pH.According to isotherm studies, while the adsorption of remazol brilliant blue R on peanut shell and charcoal was in consistent with Langmuir and Freundlihc models, it was determined that the adsorption of safranin on peanut shell and charcoal partially obeys the Freundlich model, only.At the end of kinetic studies, while the adsorption of safranin on peanut shell obeyed the pseudo second-order and intra-particle kinetic models, it was seen that its adsorption on charcoal is in consistent with only the pseudo second-order kinetic model. While the adsorption of remazol brilliant blue R on peanut shell was in consistent with the pseudo second-order kinetic model, it was determined that its adsorption on charcoal obeyed the pseudo second-order and intra-particle kinetic models.Moreover, column adsorption studies were studied. Effects at Concentration and flow rate of solution on column adsorption was studied. It was determined that the adsorption of safranin and remazol brilliant blue R on column was between 98 and 100%.