Bölgemizde görülen turunçgil hasat sonu hastalıklarının oluşum düzeyleri ve bunların üründe sonuçladıkları kayıpların saptanması
- Tez No: 25256
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
105 ÖZET Ülkemiz bir turunçgil kuşağı alanı olarak, insan beslenmesinde önemli bir yeri olan turunçgil ürünlerinin önemli bir üretim alanıdır. Turunçgil ürünlerinin bahçe, hasat, toplama, ambalajlama, depolama, taşıma ve paketleme evi dönemlerinde çoğunlukla da fungal etmenler tarafından hasat sonu hastalıkları nedeniyle ürün kayıp oluşturulmaktadır. Özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan yörelerde bu tür ürün kayıpları ciddi boyutlara erişebilme olasılığına sahiptir. Ülkemizde bu hastalıklardan bazılarının önlenmesine ilişkin bilgiler verilmesine karşın bölgemizde turunçgillerde hasat sonu dönemlerde bu tür hastalıkların ne denli yaygın oldukları konusunda detaylı çalışmalar yok gibidir. Bu amaçla hasat sonu hastalıkların oluşum düzeyleri ile sonuçlandıkları klan kayıplar bu çalışmada saptanmaya çalışılmıştır. Denemelerde bölgemizde daha yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan taşıma ve depolamaya uygun Klemantin (mandarin), Washington Navel (portakal), Marsh Seedless (greyfurt) ve Kütdiken (limon) turunçgil meyveleri kullanılmıştır. Bahçe döneminde 50 gr. a.i. benomyl + 200 gr. ai. Fosetyl-AI. 240 gr bakır sülfat penta penta + 600 gr çinko sülfat heptahidrat ile ağaçlara uygulamalar yapılmış, meyvelere ise % 0.25-0.5 lik deterjan, % 0.5 sodium o-phenylphate (SOPP), 500 ppm 2.4-D ile hasat sonu uygulamalar yapıldıktan sonra limonlar biphenyl'li kağıtlara sarılarak kutulara yerleştirilmiştir. Turunçgil meyveleri çevre sıcaklığında 60 gün ve soğuk hava deposunda da 4 ay tutulmuşlardır.105 Çevre sıcaklığında 15 gün, soğuk hava deposunda birer ay süreyle hastalıklar ve oluşumları üzerine değerlendirilmeler yapılmıştır. Hastalıklı ve sağlıklı olan meyveler saptanarak hastalık yüzdeleri ile esas hastalık etmenleri belirlenmiştir. Ayrıca yüzde usare, pH, titre edilebilir asit, suda çözülebilir toplam kuru madde ve kabuk kalınlıkları saptanmıştır. Sonuç olarak bahçe + paketleme evi uygulamasının yüzde hastalık oluşumunu önemli ölçüde azalttığı saptanmıştır. Bunun yanında yalnızca paketleme evi uygulamasındaki yüzde hastalık oluşumu Bahçe + paketleme evine göre yüksek ancak yalnızca bahçe uygulamasına göre düşük bir hastalık oluşum yüzdesi sonuçlamıştır.
Özet (Çeviri)
107 SUMMARY Turkey is as a citrus belt country an important citrus growing area and citrus products are the matter of great importance for human nutrition. Postharvest diseases which caused by fungal agents give rise to crop losses during harvesting, transporting, packing, marketing and storage periods of citrus fruits. Especially in developing countries like our country, this kind of crop losses have the possibility be able to reach serious amounts. Against there are given some information about protecting some post harvest diseases of citrus in our country, there have not any detailed studies on prevalence of the diseases during the postharvest periods in Çukurova region. With this aim, it has been worked to determine the diseases incidence and crop losses caused by citrus postharvest diseases in this study. In the trials, mandarin“Klemantin cv.”, orange“Washington Navel cv.”, grapefruit“Marsh Seedless cv.”and lemon“Kütdiken cv.”fruits were used as much as grow in our region and due to they are suitable to transport and storage. In the orchard, citrus trees were sprayed with 50 gr a.i. benomyl + 200 gr a.i. fosetyl-AI(100 I water, and the second spraying was made with 240 gr copper sulfate penta hidrate + 600 gr zinc sulfate hepta hidrate/100 I water before harvesting time. At the packing house, citrus fruits were washed with %0.25-0.5 deterjent concentration, and they were dipped into %0.5 sodium o-phenylphenate (SOPP) at 11 pH against blue and green molds. To control stem-end rot, citrus fruits were dipped into 500 ppm 2.4-D solution to avoid senescencing. Then, citrus fruits which were108 washed and treated with detergent and lemons were wrapped with biphenyl impregnated paper. After ail citrus fruits were placed into boxes and stored at the ambient temperature and cold storage conditions for 60 days and 4 months, respectively. Citrus fruits stored on conditions of ambient temperature were evaluated to determine diseased and healthy ones after 15 and 30 days storage. The fruits stored in cold storage were avaluated four times with one month interval to determine diseased fruits percent and disease causal agents. Furthermore, quantity of juices and titratable acids, pHs, Sçkm contents and peel thickness were measured for the fruits. In conclusion, the orchard and packinghouse treatments with fungicides on citrus trees and fruits were reduced the disease incidences importantly. On the other hand, only packinghouse treatments with fungicides to citrus fruits resulted higher percentage of disease incidence according to that orchard and packinghouse treatments were doing together, but it results the least disease percentage than that only orchard treatments were doing.