Observation of double pomeron exchance at cern SppS collider
  1. Tez No: 25257
  2. Yazar: NAZİFE ÖZDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN ÖNENGÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET 630 GeV enerjili CERN proton-antiproton hızlandırıcısında çift pomeron etkileşmesine giren olaylar incelendi. Proton-antiproton çarpışmasıyla saçılan proton ve antiprotonlar Roman-Pot spektrometresinde gözlenirken merkezi olarak üretilen diğer parçacıklar da UA2 kalorimetresinde kaydedildi. Saçılma sonunda sadece proton ya da antiprotondan birisinin gözlendiği ve yine UA2 kalorimetre sisteminde enerjinin bulunduğu olaylara bakılarak ve onların üzerine belirli şartlar konarak elde edilen olayların da çift pomeron etkileşmesinden meydana geldiği görüldü. En önemli şartlardan biri de çıkan proton ve antiproton ile X sistemi arasına geniş bir rapidite aralığı (2.3 < | D | < 4.1) bulunmasını sağlamaktır. Bunun nedeni de bu aralıkta oluşabilecek parçacıkları kullanmamaktır. Yukarıda bahsedilen iki tip örnekten seçilen olayların momentum transfer karelerine bakılarak bunların aynı olduğu görüldü. Ayrıca proton ve antiproton köşelerinde momentum transfer karelerinin birbirinden bağımsız olduğu tespit edildi. Pomeron-pomeron etkileşmesiyle oluşturulan merkezi sistemde gözlenen olayların değişmez kütle dağılımlarına bakıldı. Mx > 2 GeV için ortalama 4.7 GeV olarak bulundu. Çift pomeron sistemindeki enerji dağılımlarına bakılarak, yöne bağımlılığın olduğu görüldü. i;cÇift pomeron değiş t oku şunun (ÇPD) tesir kesitini bulmak, pomeron-pomeron sisteminin dinamiğini anlamak ve kullanılan aletin hassaslığını ölçmek için pomeron-pomeron olaylarını yaratan bir Monte Carlo programı geliştirildi. Çift pomeron olaylarının elektromagnetik karekterini araştırmak için yüklü parçacıkların yüksüz parçacıklara olan oranına bakıldı ve sonuçLar Monte Carlo olaylarıyla karşılaştırılarak, bu oranın 2 olduğu durumda alınan verilerle Monte Carlo olaylarının uygun olduğu görüldü. Sonuç olarak, ÇPD tesir kesiti Mx > 2 GeV ve Feynman-xF > 0.95 için hesaplandı ve açpD = 85.35 i 8.24 ± 13.59 ub olarak bulundu. ÇPD tesir kesiti teorik bir modelle karşılaştırıldı ve sonuçların birbirleriyle uyumlu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Signals have been obtained for the Double Pomeron Exchange (DPE) reaction at the CERN SppS collider with y/s = 630 GeV in events in which both final state p and p are detected in Roman-pot spectrometers, while the central system, produced in the pomeron-pomeron interaction, is detected in the calorimeter system of the UA2 detector. A signal for this process is also obtained using events in which only p or p is detected. In both samples, rapidity gaps are imposed on charged particles in the rapidity range 2.3< |r?| < 4.1 in both hemispheres. It is found that t dependence is the same for“p and p”and up or pn data. Data also shows complete factorization of the proton and antiproton vertices because the momentum transfer squares are uncorrelated. The average invariant mass of the observed central system produced in the pomeron-pomeron interaction is 4.76 GeV above Mx > 2 GeV. It is observed that the energy flow in the double pomeron system is not isotropic, but shows some longitudinal structure. A pomeron-pomeron Monte Carlo event generation program is developed for the purpose of acceptance corrections in cross section measurements, investigations into pomeron-pomeron system dynamics, and studies of detector resolution. In order to find electromagnetic character of DPE events, the ratio of charged particles to neutral particles is obtained by comparing the data with the Monte Carlo and found to be 2. Finally DPE cross section is obtained odpb = 85.35 ± 8.24 ± 13.59^6 for xp >0.95 and Mx > 2 GeV. This result is compared with the phenomenological predictions and found to be in good agreement. viii