Dünya'da tarımsal ormancılık (agroforestry) sistemlerinin incelenmesi ve Türkiye'de uygulanabilirliği üzerine araştırmalar
A research on the survey of the agroforestry systems in the world and its feasibility in Turkey
- Tez No: 252568
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN GÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dünya nüfusunun sürekli artması sonucu insanların ihtiyaçlarını karşıladıkları kaynaklar azalmaktadır. Artan çölleşme ve toprak veriminde düşüş, tarım, hayvancılık, ormancılık ve çiftlik arazilerinde verim düşüşüne neden olmaktadır.Temel ihtiyaçlardan olan odun hammaddesinin büyük bir kısmı ormanlardan karşılanmaktadır. Geçmişte ve günümüzde ormanlar üzerinde oluşan bu baskı ormanlık alanların azalmasına, ormanların global olarak yıllık çap artımlarının düşmesine neden olmaktadır.Bu sorunlara çözüm üretebilecek bir sistem olan Agroforestry Sistemleri üzerine çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapılmaktadır.Bu çalışmada, insanların yapacak ve yakacak odun, hayvan yemi, çeşitli tarım ürünleri ihtiyaçlarını eş zamanlı olarak kendi arazilerinden elde edebilecekleri Agroforestry sistemlerinin dünyada uygulanan çeşitli örnekleri ele alınmış ve Türkiye'de Agroforestry Sistemleri üzerine yapılan araştırmalar ve çalışmalar incelenmiştir.Sonuç olarak Agroforestry Sistemleri; uygulayan çiftçilerin veya köylülerin elde ettikleri ürün çeşidi, elde ettikleri toplam ürün miktarı artmaktadır. Uygulandığı yörede sosyal ve hukuksal problemlerin azalacağı öngörülmektedir. Kırsal kalkınmaya olumlu etkisinin olduğu görülmektedir. Agroforestry Sistemlerinin Ülkemiz genelinde yaygınlaştırılması gerekmektedir. Bunun için bölgesel olarak Agroforestry Sistemleri üzerine yöreye özgü olacak şekilde bilimsel çalışmalar artırılarak uygun olan Agroforestry Sisteminin uygulanması için yöre halkının yönlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of continuously increase in the world population, natural resources through which people supply their needs have decreased. Rising desertification and decrease in the fertility of soil has given rise to the decrease of agriculture, stockbreeding, forestry and the decrease of the fertility in farmlandsFirewood, which is one of the basic needs, have been procured from the forests. This pressure, which existed either in the past or in the present, has resulted in the decline of both forests and their global growth rate.Several researches have been carried out on Agroforestry Systems which could come up with a solution for these problems mentioned above.In this study, some global samples of agroforestry, by means of which people can supply their need for wood for fire and construction, feedstuff, the needs of various agricultural products which they can produce at the same time, have been studied. Additionally, both studies and practices of agroforestry in the world and Türkiye have been analyzed.Consequently, total amount in agricultural products of both farmers and villagers who utilize agroforestry systems have increased. It is predicted that social and legal and economical problems will diminish in the regions where it is utilized. It has been observed that it has a positive contribution to the rural development. It is necessary that we should generalize agroforestry in our country. In order to achieve this, community of the target region should be led in the way to utilize agroforestry systems which are more convenient for them through making scientific studies peculiar to that region.