Süt sığırı rasyonlarına ilave edilen canlı maya kültürünün (Saccharomyces cerevisiae NCYC R618) laktasyon performansı ve rumen parametreleri üzerine etkisi
Effects of live yeast (Saccharomyces cerevisiae NCYC R618) supplementation on lactation performance and ruminal parameters of dairy cows
  1. Tez No: 252574
  2. Yazar: ŞERİFE GÖKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı, laktasyondaki süt sığırlarında kullanılan canlı maya ve rasyonkonsantre yem düzeyine bağlı etkileşimin yem tüketimi, süt verimi, süt kompozisyonu ve ruminalparametreler üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. Dört adet Holstein inek 4x4 Latin Kare denemedeseninde 2x2 faktöriyel düzende 21 günlük periyotlarda 4 farklı muameleye tabi tutulmuştur.Muameleler; 1) %50 konsantre yem + 10 g/inek/gün canlı maya (%50 KY SC+), 2) %50 konsantreyem + 0 g/inek/gün canlı maya (%50 KY SC-), 3) %70 konsantre yem + 10 g/inek/gün canlı maya(%70 KY SC+), 4) %70 konsantre yem + 0 g/inek/gün canlı maya (%70 KY SC-). Canlı mayakullanımının kullanılmayan gruptaki hayvanlara göre yem tüketiminde (18.0 vs. 17.5 kg/gün), sütveriminde (20.2 vs. 19.1 kg/gün) ve %3.5 yağı düzeltilmiş süt veriminde (19.4 vs. 18.8 kg/gün) sadecerakamsal bir artış sağladığı gözlenmiştir. Canlı maya kullanımı %50 KY rasyonunda süt yağıveriminde (0.66 kg/gün) kullanılmayan gruptakilere göre (0.62 kg/gün) bir artış sağlama eğilimindeolmuştur (P=0.06). Aynı şekilde canlı maya kullanımı %50KY rasyonlarında süt yağsız kuru maddesi(YKM) yüzdesinde (%9.83) kullanılmayan gruptakilere göre (%9.63) bir artış sağlama eğilimindeolmuştur (P=0.08). Canlı mayanın en belirgin etkisi rumen pH'sında gözlenmiş ve %70 KYgrubundaki hayvanlarda yemlemeden sonraki 9.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to determine the effect of live yeast supplementation anddietary concentrate level interaction on dry matter intake (DMI), milk yield, milk composition, andruminal parameters of lactating dairy cows. Four multiparous Holstein cows were assigned to one offour dietary treatments in a 4×4 Latin Square design in a 2×2 factorial arrangement with 21-d periods.The dietary treatments were: 1) 50% concentrate + 10 gr/cow/d live yeast (50LY), 2) 50% concentrate+ no live yeast (50NLY), 3) 70% concentrate + 10 gr/cow/d live yeast (70LY), and 4) 70% concentrate +no live yeast (70NLY). Live yeast supplementation had only a numerical difference on DMI (18.0 vs.17.5 kg/d), milk yield (20.2 vs. 19.1 kg/d), and 3.5% fat corrected milk (19.4 vs. 18.8 kg/d) compared tono live yeast supplementation, respectively. Live yeast supplementation tended to increase (P=0.06)milk fat yield in 50LY (0.66 kg/d) compared to 50NLY (0.62 kg/d). Similarly live yeastsupplementation tended to increase (P=0.08) solid non-fat (SNF) percentage in 50LY (9.83%)compared to 50NLY (9.63%).