Bira posasının silolanması ve süt sığırı rasyonlarında kullanılma olanakları ile süt verimine ve süt kalitesine etkisi üzerine bir araştırma
Research on TAE usage of WBG silage in the dairy cow rations: Silage conditions and effects on the milk yield and quality
- Tez No: 84770
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÖĞÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
vm ÖZET Bu çalışmada, yaş bira posasının silolanması ile süt sığırlarda süt verimine ve süt kompozisyonu üzerine etkisi araştırılmıştır. Birinci aşamada 7 gruptan oluşan yaş bira posasına karbonhidratça zengin silo katkı maddeleri ; buğday daneleri, melas ve kuru pancar posası ilave edilerek çalışmanın birinci aşamasında bira posasının silolanması için en uygun katkı maddesi belirlenmiştir. Silo gruplarının 35. ve 45. gündeki analiz sonuçlan: pH ve organik asit miktarları ile duyu organlarıyla tespit edilen: renk, koku, ve strüktür gibi faktörler dikkate alınarak silo gruplarının puanlarının toplamına göre kaliteleri belirlenmiştir. Laboratuvar şartlarında ve daha çok muamelelerden oluşan ikinci denemede yaş bira posasının silolanmasında katkı maddesi olarak buğday danelerinin kullanılması uygun görülmüştür. İkinci aşamada 12 gruptan oluşmaktadır. 6 adet kontrol ve 6 adet % 15 buğday daneli katkı maddeli grubun silolamanın 35. ve 45. gününde elde edilen bulguları şöyle özetlenebilir ; KM, HY ve pH değerlerinin ortalamaları arasındaki farklar, dönem ve muamelelere ilişkin varyans analizinde istatistiki açıdan önemli bulunmuştur (p< 0.01). HP değerlerinin ortalamaları arasındaki farklar, muamelelere ilişkin varyans analizinde istatistiki açıdan önemli bulunmuştur (p< 0.01). HS değerlerinin ortalamaları arasındaki farklar, muameleler (p 0.05). Bira posası silajlı rasyonu tüketen gruptan daha az süt alındığından ve rasyonun maliyetide yüksek olduğundan % 4 yağa göre düzeltilmiş 1 İt sütün maliyeti, mısır silajı tüketen grubun % 4 yağa göre düzeltilmiş 1 İt sütün maliyetinden daha yüksek olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
X SUMMARY In this study, the storage of wet brewers' grains and its effect on milk yield and quality in dairy cattle were investigated. In the first step, the wet brewers' grains was supplemented with rich carbonhydrate additives, wheat grains, sugarbeet molasses and dry sugar pulps, and, then, the best application among 7 different mixture group was determined in terms of finding out the best adding for storage of fresh beer residue. After 35th and 45th day of storage time, quality of each group was determined by using several measurements such as pH, the amount of organic acids, colour, smell, structure. After laboratory experiments and more treatments, it was found that the best additive was wheat grains. In the second step, there were 12 groups (6 controls and 6 groups with % 15 wheat grain additive). After 35 and 45 days, the results are as follows; Differences between overall mean of storage periods, and also between treatments were significant for DM, EE and pH (p < 0.01). Differences between treatments was significant for CP (p < 0.01). There were significant differences between the crude fibre value of the groups (p 0.05). As a result of the lower milk yield in the group feed with corn silage and high ration cost, after % 4 fat correction milk for both groups cost 1 litre milk in the group feed with corn was higher than in the other group.