The effects of different casting parameters on the microstructure and mechanical properties of titanium dental implant
Farklı döküm parametrelerinin titanyum diş implantının mikroyapısına ve mekanik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 252583
  2. Yazar: NECATİ SOYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Diş implantları, eksik dişlerin yerini doldurmak amacıyla, diş köprüleri yerine kullanılmaktadır. Titanyum (Ti) ve alaşımları, mükemmel mekanik özellikleri, biyolojik sıvılardaki iyi korozyon dayanımları ve biyouyumlulukları nedeniyle, diş implantları için malzeme olmaya uygundurlar. Fakat, titanyum yüksek ergime sıcaklığına sahip (1670 ± 50 ºC) olduğundan ve oksijen, hidrojen ve azot gibi elementlerle yüksek sıcaklıklarda yüksek reaksiyona girme kabiliyetine sahip olduğundan dökümü zor bir metaldir. Santrifüj döküm yönteminde, bu sorun minimize edilir. Aynı zamanda, bu yöntemde, ergimiş metallere etki eden yüksek kuvvet, boşluksuz dökümler üretmek için büyük avantajdır.Bu çalışmanın amacı, farklı döküm parametreleriyle (yükselme zamanı ve devir) üretilmiş diş implantlarında oluşan yapılar ve mekanik özellikler arasındaki farklılıkları bulmaktır. Numuneler sonra içyapı değişimini ve Vickers mikrosertlik değerlerini kontrol etmek için 700°C'de tavlanmışlardır.Bu çalışmada Ti Grade 4 (alaşımsız saf Ti) kullanılmıştır. Modelleme (hızlı prototipleme) için ZPrinter 310 cihazı (Z Corporation, ABD) kullanılmıştır. Mum modeller kalıp silikonu kullanılarak üretilmiştir. Döküm için, yüksek frekanslı ergitme ve döküm ünitesi (VACUTHERM 3.3 TITAN, Linn High Therm GmbH, Almanya) kullanılmıştır.Santrifüj hızı artışının, mikrosertlik değerlerinde kısmi azalmaya yol açtığı görülmüştür. 300/1 numunesi en yüksek mikrosertliğe sahiptir. Tavlama, mikrosertlikte az da olsa bir yükselmeye yol açmıştır. Tavlama sonrası mikroyapı değişmiştir ve iğnemsi ? tanecikleri ? taneciklerine dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
Dental implants are used to replace the missing teeth instead of dental bridges. Titanium (Ti) and its alloys are suitable to be the material for dental implants due to their excellent mechanical properties, good corrosion resistance in biological fluids and biocompatibility. But, Ti is a difficult metal to cast because of its high melting point (1670 ± 50 ºC) and great reactivity at high temperatures with elements such as oxygen, hydrogen and nitrogen. By using centrifugal casting, this problem is minimized. Also, in this method, larger force acting on the molten metal is a big advantage to produce sound castings.The objective of this study is to find the differences between the structures and mechanical properties of dental implants that were produced with different casting parameters (raise time and revolution per minute, rpm). Specimens later are annealed at 700°C to check the microstructure change and Vickers microhardness (HV) values.Ti Grade 4 (unalloyed pure Ti) was used in this study. ZPrinter 310 equipment (Z Corporation, USA) was used for modelling (rapid prototyping). Wax models were produced by using mould silicone. For casting, a high frequency melting & casting unit (Vacutherm 3.3 Titan, Linn High Therm GmbH, Germany) was used.It has been found that raising centrifugal speed made a slight decrease in HV. 300/1 Annealed (AN) specimen has the highest HV value. Annealing made a slight increase in HV. After annealing, microstructure is changed and most of the acicular ? grains are converted to ? grains.