Antidepresan ilaç etken maddesi olan maprotilinin moleküler özelliklerinin ve diğer ilaçlarla etkileşimlerinin spektroskopik ve kuantum mekaniksel hesaplama yöntemi ile incelenmesi
Investigation of molecular properties of maprotiline which is effective material of antidepresant drugs and its interaction with other drugs using spectroscopic and quantum mechanical calculation tecniques
- Tez No: 255491
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİDE KAZANCI, PROF. DR. SEVGİ HAMAN BAYARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Pharmacy and Pharmacology, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, antidepresan bir ilaç olan ludiomilin, etken maddesi maprotilin molekülünün Gaussian 03 programında bulunan Hartree-Fock, Yoğunluk Fonksiyonel Teori (DFT/B3LYP) metodları yardımıyla, 6-31G ve 6-311G(d.p) temel setleri kullanılarak gaz fazında, geometri optimizasyonu yapıldı ve minimum enerjili yapıları elde edildi. Minimum enerjili yapılarda hesaplanan geometrik parametreler (bağ uzunlukları, bağ açıları, torsiyon açıları) ile literatürden bulunan X-ışınınları kırınım yöntemi ile elde edilen deneysel parametreler karşılaştırıldı. Hesaplanan parametreleri, deneysel parametreler ile karşılaştırmak için korelasyon grafikleri çizildi. En iyi uyumu DFT/B3LYP/6-311G(d,p) metodunun verdiği görüldü.Geometri optimizasyonu yapıldıktan sonra elde edilen minimum enerjili geometrilerde, harmonik titreşim frekansları hesaplandı. Teorik frekansları, deneysel verilerle karşılaştırmak amacıyla, maprotilin molekülünün infrared (FT-IR) spektrumları, katı ve sıvı fazda (CCl4 ve metanol içinde), 4000-400 cm-1 bölgesinde kaydedildi. Ayrıca DFT/B2LYP/6-31G ile anharmonik titreşim frekansları hesaplandı. Maprotilin molekülünün infrared spektrumunda gözlenen ve hesaplanan titreşim frekanslarının işaretlemesini yapabilmek amacıyla SQM programı kullanılarak, Toplam Enerji Dağılımı (TED) belirlendi.Maprotilinin alkolle etkileşmesini inceleyebilmek amacıyla metanol kullanıldı. Metanol-maprotilin infrared spektrumları incelenerek etkileşme mekanizmasının moleküler düzeyde aydınlatılmasına çalışıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, the optimized geometries of maprotiline molecule which is effective material of Ludiomil drug were calculated by Hartree-Fock (HF) and Density Funcional Theory (DFT/B3LYP) methods with 6-31G(d,) and 6-311G(d,p) basis sets. Calculations were performed on linux workstations using the Gaussian 03 suite of programs.The calculated geometrical parameters (bond lengths,bond angles and torison angles ) at the minimum energy structures were compared to the experimental results.The correlation graphs were drawn by comparing the theoretically calculated parameters with the experimental ones. Comparisions among the calculation methods were made by means of these graphs. It was observed that the calculations made by the DFT/BLYP/6-311G(d,p) method gave better results with compared to those made by the other methods.The harmonic vibrational frequencies were calculated The solid and solution (CCl4 and methanol) infrared spectra of maprotiline were recorded in the 4000-400 cm-1 region.The calculated frequencies are compared with a measured infrared spectrum. The anharmonic vibrational frequencies were also calculated. Vibrational assignment of all the fundamentals was made using the total energy distribution (TED) using SQM program.The second purpose of this study is to describe the changes of the vibrational modes of maprotiline in the interaction process with methonol, and to better understand the possible mechanism in the physical mixtures of maprotiline and methanol.