Cebirsel yapılar ve önermeler lojiği arasındaki bağlantı
The relationship between propositional logic and algebraic structures
  1. Tez No: 252640
  2. Yazar: SELÇUK TOPAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez temel olarak cebirsel yapılar ve önermeler lojiği arasındaki bağlantı ile ilgilidir. Grupların, halkaların, cebirlerin, R-modüllerin ve kafeslerin tanımları verilmiş ve önermeler lojiği ile arasında bağlantı kurulmuştur. Özellikle kafes teorisi ve cebirler üzerinde durulmuştur. Bunun yanısıra bazı sonlu teorilerin kardinalleri üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is mainly concerned with the relationship between algebraic structures and propotisional logic. Basic definitions of groups, ring, lattices, algebras and R-modules are presented and the relationship between they and propositional logic are established. Specially lattice theory and algebras are emphasized. In additional to , the cardinalty of some finite theories are studied.