Çarpımsal analiz ve uygulamaları
Multiplicative calculus and its applications
- Tez No: 252639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE MISIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bilim ve mühendislikte karşılaşılan problemlerin çözümleri için klasik analize alternatif olarak çarpımsal analiz tanımlanabilir. Böylece klasik analizdeki kavramlar kullanılarak çözülebilen bazı matematiksel problemler çarpımsal analiz ile daha kolay ve etkin bir biçimde çözülebilir.Bu tez çalışmasında çarpımsal analizin temel kavramları tanımlanmış ve bazı özellikleri verilmiştir. Bu kavramlar kullanılarak çarpımsal anlamda tanımlı cebirsel denklemler, çarpımsal diferansiyel denklemler ve Volterra tipi çarpımsal diferansiyel denklemlerin yaklaşık sayısal çözümleri incelenmiş ve bunlarla ilgili yeni algoritmalar geliştirilmiştir. Bu algoritmaların kullanıldığı bazı uygulamalara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multiplicative calculus as an alternative to classical calculus is defined for the solutions of the problems in science and engineering. Thus, some mathematical problems, that can be solved by using the classical concepts, can be solved more effectively and more simply by using multiplicative concepts.In this thesis, some basic concepts of the multiplicative calculus are defined and their some properties are given. Using these concepts, the approximate numerical solutions of the algebraic equations defined in multiplicative sense, multiplicative differential equations and Volterra type multiplicative differential equations are analysed and new algorithms are developed with respect to this. Some applications, that these algorithms are used, are given.