PES/Vis/Lycra® içerikli atkı elastan dokumalarda çeşitli dokuma faktörlerinin kumaşın fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation effects of various weave parameters on physical and mechanical properties of PES/Vis/Lycra® weft elastane wovens
  1. Tez No: 252673
  2. Yazar: FİLİZ ŞEKERDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Tez çalışması PES/Vis/Lycra® içerikli atkı elastan dokumalarda doku faktörlerinin kumaşın fiziksel ve mekanik özelliklerine olan etkisinin incelenmesini içermektedir. Doku faktörleri dokunun tipi, atkı numarası ve sıklığı olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda iki farklı atkı, yedi farklı doku tipi ve dört farklı atkı sıklığında kumaşlar dokunmuştur. Buna karşılık tespit edilecek kumaş özellikleri yıkama çekmesi (sanfor), sanfor öncesi ve sonrası sıklık, atkıda kısalma ve kıvrım, gramaj, kalınlık, kumaş eni, kopma mukavemeti ve uzaması, yırtılma mukavemeti, elastikiyet ve kalıcı uzama olarak ortaya konulmuştur. Dokuma performansının ve kumaş yapısının çözgü gerilimlerinden önemli ölçüde etkilendiği düşüncesiyle, belirlenen dokuma şartlarında, beş bölgede çözgü gerilimleri ölçülmüştür. Kumaş yapısal parametreleri ile gerilimin fonksiyonel ilgisi ortaya konarak detayları tez içerisinde tartışılmıştır. Çalışma planları çerçevesinde elde edilen verilerin istatistiksel analizleri yapılarak kumaş özelliklerini etkilemede dokuma faktörlerinin önem seviyesi de ayrıca belirlenmiştir. Teze özel çalışmanın asıl hedefini oluşturan husus, elde edilen verilerden hareketle bir dokunun bir birim alanında dokuma faktörlerine bağlı olarak, tanım ve tespiti kolaylıkla yapılabilir bir parametre olarak ?bağlanma noktası sayısı veya diğer bir deyişle birim alandaki ipliklerin kesişim sayısı? ile ölçme ve test etme yoluyla tespit edilen kumaş özellikleri arasındaki anlamlı fonksiyonel ilginin varlığı üzerinde analiz ve inceleme yapılmış ve bu hususta önemli ve başarılı sonuçlara ulaşılmıştır. Yapılan çalışmaların sonuçları detayları ilgili bölümlerde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thesis study contents the investigation of weave parameters on physical and mechanical properties of woven fabrics containing PES/Vis/Lycra® weft elastane yarns. The parameters have been determined as weave type, weft number and density. From this point, the fabrics were woven in seven different pattern constructions with four different weft densities using two different weft in count. The fabric properties to measure have been decided as dimensional stability, sanforization test and fabric shrinkage after washing, weight, density, weft yarn crimping and the width and thickness variations of fabrics. Additionally, fabric breaking and tearing strength, elasticity and extensibility have been subjected to testing in order to evaluate and compare the behaviours of fabrics. Moreover, warp tensions have been measured under running conditions of the loom, considering that the tension variations affect the quality of fabrics and weaving performance or efficiency. Hence, the relationship between the tension and weaving parameters determined has been given on the base of this study. On the other hand, the data obtained was analysed statistically to carry out the importancy of weave parameters on fabric properties and warp tensions. Speciality of the thesis was the investigation and analyzing of the functional relationship between the fabric properties, all mentioned above, which could be measured or tested and the numbers of interlacing points of yarns in a unit of fabric area (i.e. the area of 1 cm2) which could easily be counted or determined for weaving/woven structural parameters. Important and successful evaluations have been drawn out of the study. The overall results with their discussions have been given in the related chapters.