Besin tuzlarının Prorocentrum micans ve Skeletonema costatum'un gelişimi üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of nutrients on the growth of Prorocentrum micans and Skeletonema costatum
  1. Tez No: 252709
  2. Yazar: BAŞAK SÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİÇ ALBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Sular Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Deniz ve göllerde birincil üretimi sağlayan fitoplankterler ekosistemin en önemli üyeleri olarak kabul edilirler. Fitoplankterler üreme ve gelişmeleri için farklı ekolojik şartlara ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden, alglerin gelişimine etki eden su kalitesi parametrelerinin iyi anlaşılması gerekir. Özellikle bu parametrelerin başında gelen besin tuzlarının (başlıca Azot, Fosfor, Silika), sularda hangi konsantrasyonlarda bulunduğunun tespit edilmesi ve fitoplankterler ile ilişkilerinin ortaya çıkarılması büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmada, seçilen bir diyatome (Skeletonema costatum) ve bir dinoflagellat (Prorocentrum micans) türünün büyüme ve gelişmesi üzerinde, besin tuzlarının etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır.Çalışmada her iki türün de 2 ayrı suşu kullanılmıştır. Bunlardan iki suş Dunnstafge Deniz Laboratuvarı'ndan getirilen türlerden oluşurken diğer iki suş için aynı türler İzmit Körfezi'nden izole edilmiştir. İzole edilen türler kültüre alınmış ve devamlılıkları sağlanmıştır. Sonraki aşamada ise çeşitli N/P oranları denenerek azot ve fosfor gibi besin tuzlarının sınırlayıcı etkileri dahil etkileri araştırılmış, bu amaçla çeşitli seriler hazırlanmıştır Hazırlanan serilerde belirli aralıklarla floresan şiddetleri, hücre sayımları ve pH ölçümleri, azot, fosfor ve silis gibi besin tuzlarının ölçümleri ile birlikte klorofil-a ölçümleri yapılmıştır. P. micans türlerinin öncelikli besin tuzu olarak Azot'u, S. costatum'un ise Fosfor'u tercih ettiği belirlenmiştir. Bununla beraber, Fosfor'un düşük miktarda kullanıldığı N/P oranlarında da S. costatum türlerinin yüksek hücre sayısı değerleri verdiği görülmüştür. Bunun sebebi olarak ise, bir diatom olan türün öncelikli besin tuzu tercihlerinden biri olan silikanın ortamda var olması ve tür tarafından kullanılması gösterilmiştir. Ayrıca yapılan istatistiksel analizde her iki türün de yaşaması ve maksimum çoğalma gösterebilmesi için en uygun ortamın N/P oranı 73 olan seri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Phytoplankters, which provide the primary production in marine and freshwater ecosystems are considered to be the most important members of the ecosystem. Members of this group are in a need of different ecological conditions to grow and reproduce. Therefore is the examination of physical and chemical parameters effecting algal evolution has a great importance. It is needed to determine in which concentrations (most important part of these parameters) exist nutrients in water, and to identify their relationship to the species.In this study, it is to be aimed to expose how nutrients are effecting the growth of a choosen dinoflagellat (Prorocentrum micans) and a diatom (Skeletonema costatum).In this study, two different strains of both species were used. Wherase two of these strains consist of the species brought from the Marine Laboratory of Dunnstafnage, the other two same species were isolated from the Izmit Bay. The isolated species had been cultured and their continuity was provided. In the next stage, bioexperiments were made with the species, through various N/P ratios, in environments where nutrients like nitrogen and phosphorus were limited. Due to fluorescent intensities measurements, cell counting, pH measurments, measurements of nutrients like nitrogen, phosphorus and silica and chlorophyll a determination made in bioexperiments it had been achieved some results. It had been proven that P. micans species prefered nitrogen and the S. costatum prefered phosphorous as primary nutrients. However, high values of S. costatum cells were observed N/P ratios with low amounts of phosphorus. As the reason of this situation, it has been shown that silica is one of the primary nutrients which the diatom S. costatum prefers. Furthermore, due to the statistic tests that had been made, it was found out that the most appropriate environment for both species to live and to reach the maximum reproduction is a phosphorus limited environment of N/P ratio 73.