Eğirdir Orman Fidanlığında fidan maliyeti analizleri
Seedling cost analysis in the Eğirdir forest nursery
- Tez No: 84634
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSA GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan araştırma, Eğirdir Orman Fidanlığında yetiştirilen sedir (Cedrus libani A. Richard) ve karaçam (Pinus nigra Arnold, subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe) fidanlarına ait aktüel maliyetlerinin tespiti için yapılmıştır. Çalışma kapsamında şu hususlar üzerinde durulmuştur.. Türkiye'deki ağaçlandırma politikaları ve fidanlıkların genel durumu,. Fidan üretiminde kullanılan yönteme göre, girdi birim maliyetlerinin (makine, insan gücü ve malzeme birim maliyetleri) tespiti,. Fidan maliyetinin oluşumunda pay sahibi olan diğer maliyetlerin, fidanlık kayıtlarına göre belirlenmesi,. Araştırmaya konu olan türlerin hektardaki miktarlarının türler bazında belirlenmesi,. TS 2265/Mart 1976 ve TS 2265/Şubat 1988 fidan kalite standartlarına göre, ağaçlandırmalarda kullanılabilecek fidan yüzdelerinin belirlenmesi,. Elde edilen bulgulara göre, 1+0 yaşh, çıplak köklü sedir ve karaçam fidanı maliyetlerinin belirlenmesi ve Sürekli değiştirilen ağaçlandırma politikaları nedeniyle fidanlıklarımız, yüksek atıl kapasiteyle çalışmak zorunda bırakılmıştır. Sabit giderlerin, üretim birimi (fidan) basma düşen miktarının artmasıyla birlikte, fidan maliyetleri de artmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, makineli çalışma birim zamanlan, makinesiz çalışma birim zamanlarına göre daha düşüktür. Ancak, makine birim maliyetleri, insan gücü maliyetlerine göre daha fazladır. İşlem birim zamanlan, türler bazında da farklılıklar göstermektedir. Çalışma sonucunda ortaya konan işlem birim zamanlan, fidanlık koşullan değişmediği sürece, maliyet hesaplarında kullanılabilir. Aynca, girdi fiyatlan da her yıl revize edilmelidir. Avrupa Birliği normlarına uygun olmasına rağmen yürürlükten kaldırılan TS 2265/Mart 1976 standartlarına göre, ağaçlandırmalarda kullanılabilecek fidan oranlan, Eğirdir Orman Fidanlığında, 1+0 sedir için % 16.6, 2+0 karaçam için % 30'dur. Halen yürürlükte olan TS 2265/Şubat 1988 standartlarına göre ise, bu değerler sırasıyla % 83.4 ve % 59.6'dır. 1998 yılı girdi fiyatlarına göre, 1+0 yaşh, çıplak köklü sedir fidanın üretim maliyeti 7760 TL'dir. Karaçam fidanının maliyeti ise 5960 TL'dir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The study was carried out to determine the actual cost of cedar (Cedrus libani A. Richard) and black pine (Pinus nigra Arnold, subsp, pallasiana (Lamb.) Holmboe) raised in Eğirdir Forest Nursery. Following subjects are concerned with this study.. Policies of plantation in Turkey and general state of nurseries,. Determination of input price according to the production of seedlings (engine, labour and unit cost of material),. Determination of other cost according to nursery files,. Determination of the number of cedar and black pine seedling per nectar in the research area,. Determination of seedling rate according to TS 2265/March 1976 and TS 2265/February 1988 where seedling rate is concerned,. Determination of cost of production of 1+0 year old, bare rooted cedar and black pine. ! Because of the variable plantation policies, our nurseries had to work under capacity. Stabil expenditure (engine, labour, etc.) of per seedling increases to gether with increasing quantitative seedling amount planted. However, according to the results of this research, unit time of engine work is less than that of nonengine work. But unit cost of engine is higher than labour cost. Unit time of different operationals are also different among species. The result of the research has showed that unit time of operationals can be used to calculate the cost of seedling unless the nursery conditionals are changed. In addiation to this fact input price should be revise every year. According to TS 2265/March 1976 standarts that have not been used since 1988 seedling rates may be used in plantation for 1+0 cedar are % 16.2, for 2+0 black pine it is % 30. On the other hand, this rates are % 83.4, % 59.6 for cedar and black pine respectively. According to the input prices in 1988 production costs are 7760 TL and 5960 TL for 1+0 years old cedar, black pine respectively.