Kars-Tiflis-Bakü demiryolu hattının sosyo-ekonomik etkileri
Socio-economic impacts of Kars-Tbilisi-Baku railway line
  1. Tez No: 680252
  2. Yazar: SAMİR SALAHOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmanın amacı, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu (KTBD) hattının bölge ekonomisi ve jeopolitiği üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üçlüsü Uzak Doğu ile Avrupa'yı birleştiren tarihi İpek Yolu üzerinde önemli konumdadır. Proje sadece ulaşım sektöründe faydalı olmayıp, bölgede istikrar sağlayacak, işsizliği azaltacak, toplumun yaşam seviyesini yükseltecek, üçlü ortakların her birine sosyal ve ekonomik katkı yapacak bir projedir. KTBD aynı zamanda her üç ülkenin bölgedeki ekonomik ve siyasi konumunu güçlendirecektir. Projeye katılan ülkeler Hazar Denizini Akdeniz'e bağlayan lojistik ve turizm potansiyelinden de yararlanacaklardır. KTBD ülkelerarası lojistik işlemleri için güvenli, aktif, sürdürülebilir ve ekonomik açından uygun özelliklerdedir. Yüklerin limanlar ve konteynerler aracılığıyla taşınması yolunda ülkeler arasında güçlü ekonomik bağlar kuracak niteliktedir. KTBD sayesinde Türkiye üzerinden geçen Avrupa ile Hazar Denizi ülkeleri arasında demiryolu hattı oluşmuştur. Daha geniş kapsamda ele alındığında, Bu hat Avrupa ile Asya arasında yolcu ve yük taşımada hizmet veren kıtalararası bağlantı kurmaktadır. KTBD hattı Avrupa ile Asya arasında kültür ve fikirlerin yayılmasını sağlayan tarihi 2000 yıldan daha fazla süreyi aşan Tarihi İpek Yolunu yeniden demirden İpek Yolu şekline dönüştürmüştür. KTBD ile Çin'den Londra'ya daha ucuz ve zamanı kısaltan bir demiryolu hattı inşa edilmiştir. Projenin inşası ile ilgili görüşmeler 1992 yılında gündeme gelmiştir. 2007 yılında inşasına başlanan hattın 2017 yılında törenle açılışı yaşanmıştır. KTBD hattının uzunluğu 838.6 km'dir. KTBD'nin açılışından bugüne ve gelecek dönemlerde etkilerini anlamak ve yorumlamak Kars ilinde bulunan kanaat önderleri ile mülakat tekniği ile görüşmeler yapılmıştır. Alınan bilgilerin özet sonucuna göre, hem şimdi hem de gelecekte bu hattın her üç ülke için sayısız etki ve katkılarının olacağı yönünde fikirler beyan edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the effects of the Kars-Tbilisi-Baku Railway (KTBD) line on the economy and geopolitics of the region. Azerbaijan, Georgia and Turkey trio are in an important position on the historical Silk Road that unites the Far East and Europe. The project is not only beneficial in the transportation sector, it is a project that will provide stability in the region, reduce unemployment, increase the living standards of the society, and make social and economic contribution to each of the tripartite partners. KTBD will also strengthen the economic and political position of all three countries in the region. Countries participating in the project will also benefit from the logistics and tourism potential that connects the Caspian Sea to the Mediterranean. KTBD is safe, active, sustainable and economically suitable for international logistics operations. It has the nature of establishing strong economic ties between countries in the way of transporting cargo through ports and containers. Thanks to KTBD, a railway line has been formed between Europe passing through Turkey and the Caspian Sea countries. Taken more broadly, this line establishes an intercontinental link between Europe and Asia serving in passenger and freight transport. The KTBD line transformed the Historical Silk Road, which has a history of more than 2000 years, which has spread culture and ideas between Europe and Asia, from an iron to a Silk Road. A cheaper and time-shorter railway line was built from China to London with KTBD. Discussions on the construction of the project came to the agenda since 1992. The construction of the line, which started in 2007, was opened with a ceremony in 2017. The length of the KTBD line is 838.6 km. To understand and interpret the effects of the KTBD until today and in the future, interviews have been made with the opinion leaders in Kars province using the interview technique. Based on the summary result of the information received, opinions were expressed that this line will have numerous impacts and contributions for all three countries, both now and in the future.