Nükleer tıp uygulamalarında radyasyon doz dağılımlarının belirlenmesi
Investigation of the radiation dose distribution in the nuclear medicine
- Tez No: 252727
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Nükleer tıp, nükleer teknolojideki yeniliklerin ilk uygulama alanlarından biridir. Son zamanlarda uygulamaya giren PET (Pozitron Emisyon Tomografisi), yüksek doz 131I uygulamaları ve diğer sintigrafi uygulamaları sırasında açık radyoaktif kaynaklar ile çalışılmaktadır. Radyoaktif kaynakların uygulamaları sırasında maruz kalınacak radyasyon dozlarının belirlenmesi, ayrıca radyoaktif atıkların denetimi ve ıslahı sırasında maruz kalınan radyasyon dozlarının ve ışınlama şiddetlerinin belirlenmesi, belirlenen doz dağılıma göre alınması gereken korunma önlemlerinin tespit ve tavsiye edilmesi bu tez konusunun amacını oluşturmaktadır. Çalışmamız oldukça geniş hasta potansiyeli olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi. Bu sayede değişik enerjilerdeki radyoizotoplardan kaynaklanan ışınlanma dozları mesafeye bağlı olarak ölçüldü. Ölçümlerde ESP-2 Eberline marka G-M sayıcı ve Elektronik dozimetre kullanıldı. Ölçüm sonuçlarının güvenirliği ICRP kriterlerine göre yorumlandı ve literatür verileri ile tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Nuclear medicine is one of the first fields of application for the application in nuclear technology. Open radioactive sources are employed during PET (Positron Emission Tomography), high-dose 131I applications, and other scintigraphic applications. The aim of the present thesis is to determine the radiation doses to be exposed during the application of radioactive sources, to further determine the exposed radiation doses and intensity of irradiation during control and reclamation of radioactive waste, and to identify and recommend safeguard measures to be taken for the determined dose distribution.This work we carried out in the Department of Nuclear Medicine at Cerrahpaşa Faculty of Medicine, which has a quite wide potential of patients. Thus, we were measured irradiation doses resulting from radioisotopes with different energies on the basis of distance. We was used an ESP-2 Eberline G-M counter and an electronic dosimeter in our measurements. Reliability of measurement results are interpreted according to the ICRP criteria and with literature data were discussed.