1,6-bis(2-karboksi aldehit fenoksi)bütan ile modifiye edilmiş amberlit xad-16 reçinesinden yararlanılarak kurşun, kadmiyum, çinko, bakır ve nikel iyonlarının önderiştirilmeleri ve çözeltiden ayrılmalarının incelenmesi
Preconcentration and separation of lead, cadmium, zinc, cupper and nickel ions using amberlite xad-16 resin modified with 1,4-bis(2-carboxy aldehyde phenoxy)butane
- Tez No: 252779
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ZİYADANOĞULLARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada her biri ayrı ayrı çözelti ortamında bulunan Pb(II), Cd(II), Zn(II), Cu(II) ve Ni(II) iyonları, modifiye Amberlit XAD-16-1,6-bis(2-karboksi aldehit fenoksi)bütan ligandını içeren mini kolon kullanılarak zenginleştirildi ve alevli atomik absorpsiyon spektrometrik yöntem ile tayin edildi. pH, geri alma çözeltisinin türü, derişimi, hacmi ve akış hızı, örnek çözeltisinin hacmi ve akış hızı, sorpsiyon kapasitesi gibi bazı faktörlerin zenginleştirme verimine etkisi araştırıldı.Deneysel olarak belirlenen en uygun şartlarda Pb(II), Cd(II), Zn(II), Cu(II) ve Ni(II) iyonlarının geri kazanma verimleri sırasıyla % 99 ± 1.15, 100 ± 1.40, 98 ± 1.82, 100 ± 2.15, 100 ± 2.70 olarak elde edildi (N=5). Alevli AAS ile tayinlerde gözlenebilme sınırları Pb(II), Cd(II), Zn(II), Cu(II) ve Ni(II) için sırasıyla 1.47, 1.19, 0.11, 0.33, 1.16 ?g/L olarak bulundu (3s,N=20). Yöntemin gerçek numunelere uygulanabilirliğini araştırmak için Na+, K+, Ca2+, Mg2+, Cl- ve SO42- gibi bazı matriks elementlerin geri kazanma verimine etkisi incelendi.Önerilen yöntem, Dicle nehir suyu, Elazığ Maden çayı suyu, trafiğin yoğun olduğu yerlerden alınan otomobil egzos partikülleri, Diyarbakır ilinde yetişen marul ve maydanoz gibi gerçek örneklerde Pb(II), Cd(II), Zn(II), Cu(II) ve Ni(II) iyonlarının tayini için uygulandı ayrıca önerilen yöntemin doğruluğu, standart referans madde analiz edilerek kontrol edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, Pb(II), Cd(II), Zn(II), Cu(II) and Ni(II) ions existing in different solutions have been preconcentrated separately by using mini column containing modified Amberlite XAD-16-1,6-bis(2-carboxy aldehyde phenoxy)butane and determined by flame atomic absorption spectrometry. Effect of several parameters such as pH, sorption capacity, the type, volume and the flow rate of the eluation solutions, the flow rate and the volume of the sample solution on the preconcentration efficiency have been investigated.At optimum conditions determined experimentally, the recoveries of Pb(II), Cd(II), Zn(II), Cu(II) and Ni(II) were found to be % 99 ± 1.15, 100 ± 1.40, 98 ± 1.82, 100 ± 2.15, 100 ± 2.70 respectively (N=5). The limits of detection of Pb(II), Cd(II), Zn(II), Cu(II) and Ni(II) in the determination by FAAS (3s, N= 20) were found to be 1.47, 1.19, 0.11, 0.33, 1.16 ?g/L respectively. In order to ivestigate the applicability of the method to real samples, the effect of some matrix elements such as Na+, K+, Ca2+, Mg2+, Cl- ve SO42- on the recovery have been investigated.The proposed method has been applied for the determination of Pb(II), Cd(II), Zn(II), Cu(II) and Ni(II) ions to the real samples such as Dicle river water, Elazığ Maden river, automobile exhaust particles obtained from the places where clowded traffic exist, romaine lettuce and parsley grown up in Diyarbakır. Furthermore the accuracy of the proposed method was tested by analysing standart reference material.