Çukurova koşullarında farklı gelişme özelliklerine sahip üç pamuk çeşidinde (Gossypium hirsutum L.) sırt ve düz toprak işleme şekilleri ile farklı sıra üzeri uzaklıkların verim ve verim unsurlarına etkisi üzerine bir ara
  1. Tez No: 25280
  2. Yazar: ERCAN DÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
VI ÖZ Çukurova koşullarında farklı gelişme özelliklerine sahip üç pamuk çeşidinde (Gossypium hirsutum L.), sırt ve düz toprak işleme şekli ile farklı sıra üzeri uzaklıkların verim ve verim unsurlarına etkisini saptamak amacı ile yapılan bu çalışmada, çeşitlerin bitki boyu, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, koza ağırlığı, koza kütlü pamuk ağırlığı, erkencilik oranı, çırçır randımanı yönünden farklı olduğu; sırt şeklinde toprak işlemenin kütlü verimini arttırdığı; bitki sıklığının azalması ile odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, bitkideki koza sayısı, koza ağırlığı ve koza kütlü pamuk ağırlığının arttığı belirlenmiştir. Ayrıca, meyve dalı sayısı için toprak işleme şekli X çeşit, toprak işleme şekli X sıra üzeri uzaklık, çeşit X sıra üzeri uzaklık; koza kütlü pamuk ağırlığı için toprak işleme şekli X çeşit interaksiyonlarının önemli olduğu görülmüştür. Çalışmadan, bitki boyu ile koza sayısı, kütlü pamuk verimi, koza ağırlığı, koza kütlü pamuk ağırlığı ve çırçır randımanı; odun dalı sayısı ile koza sayısı, erkencilik oranı; meyve dalı sayısı ile koza sayısı; koza sayısı ile koza ağırlığı ve koza kütlü pamuk ağırlığı; kütlü verimi ile 100 tohum ağırlığı ve koza ağırlığı ile koza kütlü pamuk ağırlığı arasında önemli ve olumlu; odun dalı sayısı ile kütlü verimi; erkencilik oranı ile 100 tohum ağırlığı arasında ise önemli ve olumsuz bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT This study was carried ait in Çukurova Regions to determine the effects of the ridge and flat cultivation systems and the different spacing within rows on the yield and yield components of three cotton varieties (Çukurova IS 18,' Aleppo 41 S and Çukurova 15" 18 X Okra). It was found that there was significant differences in plant height, number of vegetative and fruiting branchs, boll weight, weight of seed cotton per boll and earlinees within varieties. The ridge cultivation increased seed cotton yield. However it was determined also that number of vegetative and fruiting branchs, number of boll per plant, boll weight, weight of seed cotton per boll were increased whenever the plant density was decreased. In added, it was observed that there is significant interactions between cultivation systems and varieties, cultivation systems and plant density, varieties and plant density for number of fruiting branch and finally, cultivation systems and varieties for weight of seed cotton per boll were significant. However, it was determined that there was positive and significant correlation, between plant height with number of boll per plant, seed cotton yield, boll weight, weight of seed cotton per boll, lint persentage; number of vegetative branch with number of boll per plant, earlinees; number of fruiting branch with number of boll per plant; number of boll per plant with boll weight, weight of seed cotton per boll; seed cotton yield with 100 seed weight; seed weight and weight of seed cotton per boll. In added, it was found that there was negative and significant correlation between number of vegetative branch with seed cotton yield; earlinees with 100 seed weight.