Su?karboksilik asit-çözücü (metil tersiyer butil eter, 1-undekanol ve dietil maleat) sıvı sistemleri faz dengeleri
Phase equilibria of water-carboxylic acid-solvent(methyl tert-butyl ether, 1-undecanol and diethyl maleate) liquid systems
- Tez No: 252834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA ÇEHRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Su- Karboksilik Asit ? Çözücü üçlü sistemlerinin 298.15 K'deki sıvı ? sıvı denge verileri deneysel olarak belirlenmiştir.Su- Formik Asit- Çözücü ( Metil Tersiyer Butil Eter, Dietil Maleat, 1-Undekanol), Su- Asetik Asit- Çözücü (1-Undekanol, Dietil Maleat), Su- Propiyonik Asit-Çözücü (Metil Tersiyer Butil Eter, 1-Undekanol, Dietil Maleat), Su-Butirik Asit-Çözücü (Metil Tersiyer Butil Eter, 1-Undekanol, Dietil Maleat) ve Su-Valerik Asit- Çözücü (Metil Tersiyer Butil Eter, 1-Undekanol, Dietil Maleat) üçlü sistemlerine ait çözünürlük eğrileri ve bağlantı doğruları deneysel olarak belirlenmiştir.Deneysel verilerin güvenilirliğini test etmek için Othmer-Tobias korelasyonu uygulanmıştır.Deneysel verilerden yararlanarak her bir üçlü sisteme ait dağılma katsayıları, ayırma faktörleri ve seçicilikleri hesaplanmıştır..
Özet (Çeviri)
Liquid ? liquid equilibrium ( LLE ) data were determined for the ternary system water- carboxylic acid ? solvent at 298.15 K. Solubility and tie-line data of Water- Formic Acid- Solvent (Methy Tert-Butyl Ether, 1-Undecanol, Diethyl Maleate), Water- Acetic Acid-Solvent(1-Undecanol, Diethyl Maleate), Water- Propionic Acid-Solvent(Methyl Tert-Butyl Ether, 1-Undecanol, Diethyl Maleate), Water-Butyric Acid-Solvent(Methyl Tert-Butyl Ether, 1-Undecanol, Diethyl Maleate), Water-Valeric Acid-Solvent(Methy Tert-Butyl Ether, 1-Undecanol, Diethyl Maleate) were determined experimentally.The reliability of the experimental tie-line data was ascertained by using the Othmer-Tobias correlation. Distribution coefficients, seperation factors, selectivity values were calculated from experimental data.