Isıtılmayan cam serada toprak, torba, yüzük, saman balyaları, alttan ve üstten sulanan perlitte yetiştirilen hıyarlarda gelişme ve verimin karşılaştırılması
  1. Tez No: 29304
  2. Yazar: YALÇIN EŞİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET YARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
11 ö 2 e ar Serada, toprak, torba, yüzük, saman balyası, alttan ve üstten sulanan ince ve çok iri perlitte yetiştirilen Ga- mara f-, hıyar çeşidinin gelişme ve veriminin karşılaştırılmasını amaçlayan bu çalışma, 1991 yılı geç ilkbahar yetiş tirme periyodunda, Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 'ne ait ısıtılmayan cam serada yapılmıştır. Torba kültüründe, siyah polietilen torbalar içine 15 litre 1:2:2 (Yanmış çiftlik gübresi, toprak ve iri dere kumu) karışırnmdaki harçtan doldurulmuştur. Yüzük kültüründe, siyah polietilen yüzüğün içine yedi litre 1:2:2 karışırnmdaki harçtan doldurulup 15 cm iri perlit tabakası üzerine konulmuştur. Saman balya kültüründe, fermantasyona uğramış sa man balyalarının üzerinde açılan iki oyuk içine 1:2:2 karışırnmdaki harçtan birer litre doldurulmuştur. Perlit kültüründe, siyah polietilen torbalar içine onar litre ince ve çok iri perlit konularak, alttan ve üstten sulama uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, erkenci verimde alttan sulanan çok iri perlit, toplam verimde ise yüzük kültürü en iyi sonucu vermiştir. Sonuç olarak; toprak, torba ve yüzük yöntemlerinde ortam sterilizasyonuriun zorunlu olması» saman balyasınınIll çürütülme sinin güçlüğü ve tüm bu yöntemlerin fazla işçilik gerektirmeleri; pH, tuzluluk ve besin çözeltisinin iyi ayarlanması durumunda perlit torba kültürünün, ülkemiz seralarında kullanılmasının yararlı olacağını göstermektedir*
Özet (Çeviri)
IV S U M M A. E Y The aim of this research was to compare the growth and yield of cucumber cultivar Gamara $*> grown in the glasshouse border, bags, rings, straw bales, fine and coarse perlite, both of which were top and bottom watered* The experiment was made in a cold glasshouse of Tekirdağ Agricultural Eaculty, Department of Horticulture in 1991 late spring growing period* Black polyethylene bags were filled with 15 litres compost made up with 1 part decayed manure, 2 part soil and 2 part coarse river sand for the bag culture. The rings were filled with seven litres of 1:2:2 compost and placed on a layer of a coarse perlite which was 15 cm deep for the ring culture» The straw bales were rotted and two holes opened on the surface of the bales both of them were filled with one litre of the 1:2:2 compost. For the perlite culture, black polyethylene bags were filled with 10 litre of fine and very coarse perute which were top and bottom watered* According to the results, bottom watered coarse perlite gave the highest early yield but total yield was the highest in the ring culture. As a result} the necessity of the medium sterili zation for the border, bags and ring culture $ thedifficulty of the fermentation for the straw bale culture and more labour requirements for all these methods show that with the accurate pH, salinity and liquid feeding adjustments, it will be useful to use perlite bag culture in the greenhouses in our country.