Sürekli işçilerin sağlıkta kalite algısı: İzmirde bir eğitim ve araştırma hastanesi örneği
Perception of permanent workers quality in health: An example of a training and research hospital in İzmir
- Tez No: 770360
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL İYEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çağımızda tıp ve teknoloji alanlarında yaşanan hızlı dönüşümler neticesinde sağlık kurumlarının da kesintisiz olarak bu yenilik ve gelişmeler ışığında değişim göstermesi gerekmektedir. Hızla artan rekabet koşulları sağlık kurum ve kuruluşlarının kaliteli sağlık hizmeti sunmasını zorunlu kılmaktadır. Sağlık hizmeti sunan kurum ve kuruluşlarda kaliteyi artırmak amacıyla kalite standartları uygulamaları eksiksiz olarak yerine getirilmelidir. Sağlık kurum ve kuruluşlarının sunmuş oldukları sağlık hizmetleri kalitesinin iyi olması, sağlık hizmetlerinden yararlananların beklentilerini ne derecede karşıladığı ve sunulan hizmetin nasıl algılandığı ile doğrudan ilişkilidir. Toplumun sağlık düzeyinin yükseltilmesi, koruyucu sağlık hizmetlerinin yerinde uygulanması, kaliteli bir sağlık politikası ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi ile mümkündür. Bu hizmetlerin yerine getirilmesinde sağlık yöneticilerine de çok önemli roller düşmektedir. Bu çalışmanın amacı 4/d'li sağlık çalışanlarının (sürekli işçi) sağlıktaki kalite algısını nasıl değerlendirdiklerini belirlemek ve değişime karşı tutumlarını ölçmektir. Tıpta ve teknolojideki hızlı büyüme ve rekabet içerisinde olan organizasyon yapıları, işgücü profilleri, yönetim şekilleri ve fonksiyonları açısından farklılıklar gösteren sağlık işletmelerinin, işletmecilik dünyasında da ayrı bir çalışma alanı olarak ortaya çıktığı görülmektedir. Bu bakış açısı ile sağlık işletmelerinin farklı açılardan detaylı olarak incelenmesi ve sonuçta kurumsal performanslarının iyileştirilmesi kaçınılmazdır. Bu çalışma, sağlık hizmetlerinin daha etkin ve verimli sunulması ile hizmet kalite düzeyinin artırılması amacıyla sağlık kurumlarında uygulanan sağlıkta kalite standartlarının, sağlık çalışanları dışında hastanede özel bir meslek bilgisine ve uzmanlığına ihtiyaç duyulmayan ama zorunlu ve istisnai işlerde istihdam edilen kişilerde (sürekli işçi) kalite algılarına etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Sağlık hizmetleri sunumunun tüm aşamalarında yer almasa da, sağlık hizmetlerinden yararlanan bireylerin memnuniyet düzeyine birçok açıdan etki eden sürekli işçilerin, sağlıkta kalite standartlarına yönelik uygulamaları nasıl algıladıkları değerlendirilmiş ve bağımsız değişkenlere göre nasıl farklılıklar gösterdiği incelenmiştir. Bu çalışma İzmir'de bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01.11.2021 - 30.12.2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini, Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan teknisyen-tekniker, v.h.k.i ve diğer meslek gruplarını (idari birim) içeren personeller oluşturmaktadır. Yöntemi ise olasılıklı olmayan örnekleme yöntemlerinden gelişigüzel örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Hastanede bulunan toplam 750 çalışandan 150 sine ulaşılabilmiştir. Araştırma evrenin tamamına yönelik değil sadece 4/d' li çalışanları kapsamaktadır. Verilerin toplanmasında yüz yüze anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın verileri“Sosyo-Demografik Veri Formu”(7 soru) ve“Kalite Algı Ölçeği”(46 soru) ile toplanmıştır. Elde edilen veriler (Statistical Package for the Social Sciences) SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Ankete katılan çalışanların %47,3' u kadın, %52,7' i erkektir. Yönetim ve liderlik alt boyutunda yaşa göre anlamlı farklılık görülmüştür. Ölçme ve değerlendirme alt boyutunda yaşa ve unvan/göreve göre anlamlı farklılık görülmüştür. Çalışan yararı alt boyutunda yaşa ve unvan/göreve göre anlamlı farklılık görülmüştür. Araştırmanın kalite algı ölçeği alt boyutlarında, kurumda çalışma süresine göre anlamlı farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid transformations in the fields of medicine and technology in our age, health institutions should also change continuously in the light of these innovations and developments. Rapidly increasing competition conditions require health institutions and organizations to provide quality health services. In order to increase the quality in institutions and organizations providing health services, quality standards practices should be fully implemented. The good quality of health services provided by health institutions and organizations is directly related to the extent to which the expectations of those who benefit from health services are met and how the service is perceived. Increasing the health level of the society is possible with the proper implementation of preventive health services, a quality health policy and improving living conditions. Health administrators have a very important role in the fulfillment of these services. The aim of this study is to determine how 4/d health workers (permanent workers) evaluate the perception of quality in health and to measure their attitudes towards change. It is seen that healthcare businesses, which differ in terms of organizational structures, workforce profiles, management styles and functions, which are in rapid growth and competition in medicine and technology, have emerged as a separate field of work in the world of business administration. With this point of view, it is inevitable to examine health enterprises in detail from different perspectives and to improve their institutional performance as a result. This study aims to determine the quality perceptions of health quality standards applied in health institutions in order to provide health services more effectively and efficiently and to increase the level of service quality, among people (permanent workers) who are employed in compulsory and exceptional jobs, but do not need a special professional knowledge and expertise in the hospital. aims to assess its impact. Although not included in all stages of health services delivery, it has been evaluated how permanent workers, who affect the satisfaction level of individuals benefiting from health services in many ways, perceive the practices towards quality standards in health and how they differ according to independent variables. This study was carried out in a Training and Research Hospital in İzmir between 01.11.2021 and 30.12.2021. The universe of the study consists of technicians-technicians, v.h.k.i and other professional groups working in the Training and Research Hospital. Sample selection was not made in the study, and the entire universe was reached. Face-to-face survey method was used in data collection. The data of the study were collected with the“Socio-Demographic Data Form”(7 questions) and“Quality Perception Scale”(46 questions). The obtained data (Statistical Package for the Social Sciences) were analyzed with SPSS V23. 47.3% of the employees participating in the survey are female and 52.7% are male. There was a significant difference according to age in the sub-dimension of management and leadership. There was a significant difference in the measurement and evaluation sub-dimension according to age and title/task. A significant difference was observed in the employee benefit sub-dimension according to age and title/task. It has been observed that there is a significant difference in the sub-dimensions of the quality perception scale of the research according to the working time in the institution. It has been observed that there is a significant difference in the service quality perceptions of the employees according to age, title/task and working time in the institution.