Hidroksillenmiş soya yağı ve polimerlerinin sentezi
The synthesis of hydroxylated soybean oil and polymers
- Tez No: 252877
 - Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ HAZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada; doymamış yağların otooksidasyon yoluyla polimerleşmesi ve bunun uzantısında hidroksillenmesi gerçekleştirilmiştir. Hidroksilleme işlemi otookside yağlarla beraber epokside soya yağına da uygulanmıştır. Okside edilmiş polimerik soya yağ (Sy-ox)¸ polimerik linolenik asit (Lin-ox), ticari olarak satılan epokside soya yağı (Epsy) dietanolamin (DEA) kullanılarak epoksit grupları hidroksil ve amin uçlarına dönüştürüldü. Bu hidroksil ve amin uçlu kopolimerler; elementel analiz, nükleer manyetik rezonans (NMR) ve frourier dönüşümlü Infrared spektrofotometre (FT-IR) kullanılarak belirlenmiştir. Okside soya, alabalık yağı ile ticari olarak satılan epokside soya yağı (Epsy), Fe(III) tuzları katalizörlüğünde etilalkol ile nükleofilik epoksit halka açılma reaksiyonları yolu ile hidroksillendirilmiştir. Titrimetik yönteme göre hidroksil sayıları yaklaşık olarak 250 civarında bulunmuştur. Ayrıca ticari olarak satılan epokside soya yağı (Epsy), polietilen glikol ve polipropilen glikol (PEG / PPG) karışımı değişik oranlarda kullanılarak blok kopolimerler sentezlenmiştir.Hidroksillenmiş polimerik yağların izoforan dizosiyanat (IPDI) ile zincir uzama reaksiyonu sonucu kopolimer oluşumu araştırıldı. FT-IR ve termal analiz sentezlenen poliüretanı belirlemede kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study involved the polymerization of unsaturated fats by autooxidation and hydroxylation. Hydroxylation procedure was applied to polymeric oxidized soybean oil together with the commercial epoxidized soybean oil.Oxidized polymeric soybean oil (Sy-ox), polymeric linoleic acid (Lin-ox), commercially available epoxy soybean oil (Epsy) were reacted with diethanolamine (DEA) to be converted to hydroxyl and amine terminations. Elemental analysis, Nuclear Magnetic Rezonance (NMR) and Frourier Transformlu Infrared Spektrometre (FT-IR) were used to determine these hydroxyl and amine terminated copolymers. Oxidized soybean, trout oil and commercially available epoxy soybean oil (Epsy) were also hydroxylated through nucleophilic epoxy ring-opening reactions with ethyl alcohol using Fe(III) salts as catalyst. According to the titrimetric method, the numbers of hydroxyl were found approximately 250. In addition, in various proportions the mixture of commercially available epoxy soybean oil, polyethylene glycol and polypropylene glycol (PEG / PPG) as using were synthesized block copolymers. Copolymer formation which is as a result of hydroxylated polymeric oils izoforandisosiyanat (IPDI) and chain elongation reaction was investigated. FT-IR and thermal analysis were used to determine synthesized polyurethane.