Çukurova bölgesinde patlıcanda pamuk beyaz sineği (Bemisia tabaci genn.)'nin kimyasal mücadelesinde pülverizatör ve atomizör uygulamalarının karşılaştırılması üzerinde araştırmalar
- Tez No: 25288
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
58 6. ÖZET Çukurova. Bölgesinde (Adana, İçel, Hatay) sebze yetiştiriciliği tarımsal üretimimizin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bölgemizde sebze ekim alam 188.288 ha. sebze üretimi ise 2.20.377 tondur (Anonymous, 19S&J). Bölgemizde sebzenin en önemli zararlılarından birisi Pamuk Beyazsineği (Bemisia tabaci Genn.)'dir. Zararlıya karşı kimyasal mücadele uygulanmaktadır. Uygulayıcının yaprakların alt yüzeyinde beslenen zararlıya etkili olabilecek yeterli ilacı ulaştıramaması nedeniyle uygulama çoğu zaman başarılı olamamaktadır. Sonuçta bir hafta arayla ilaçlama tekrarlanmaktadır. Bu ise zaman ve maliyet açısından üreticiye yük getirdiği gibi çevre sorununu da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada düşük basınçlı sırt pülverizatörü ve motorlu sırt atomizörü kullanılarak zararlıya karşı ilaçlama yapılmıştır. Bu iki alet ile elde edilen sonuçlar; bitki ve toprak yüzeyinde tutulan ilaç miktarı, biyolojik etkinlik, ilaç bulaşması açısından iş güvenliği ve birim alanda zaman tüketimi yönünden karşılaştırılmıştır. Araştırma İçel'in Tarsus ilçesinde üreticiye ait bir patlıcan bahçesinde yapılmıştır. Araştırmada etkili madde miktarı, BSF iz maddesi kullanılarak saptanmış ve 171.4 gr/da'lık dozda uygulanmıştır. İz maddesi miktarı, bitki yapraklarına, toprak yüzeyine ve uygulayıcı üzerine yerleştirilen filtre kağıtlarından elde edilmiştir. İz maddesi kantitatif analizi için fiuorometrik yöntem kullanılmıştır. Biyolojik etkinliği saptamak amacıyla Oyhalothrin+ Buprofezin etkili maddeli ilaç kullanılmıştır. Larva ve pupa ile ergin sayımları ilaçlama metoduna göre yapılmıştır.61 Piston pmnp Engine driven atomizer Top -lower surface 26% 64% Middle ? 18% 31% Bottom“ ”19% 22% Pesticide deposition on the soil surface was lower in the engine driven atomizer than piston pump. In both equipment operator can contaminated by pesticide/ however contamination around the mouth-nose and legs was higher by knapsack sprayer. Standard unit area had been sprayed by engine driven atomizer in the times shorter period than pistonjsrrmp. Biological effectiveness of pesticide on the whitefJy larvae and pupae were 50.20 %, 93.0 % and 93.20 % by engine driven atomizer applications and 25.60 %, 71.80 % and 76.80 % by piston pump; on the adults effectiveness were 95.2 %, 94.4 %, 97.6 % and 95.8 % by engine driven atomizer, 89.2 %, 89.4 %, 95.4 % and 94.2 % by piston pump. Droplet size data for engine driven atomizer were NMD «= 120 /Am, VMD «= 298 yum and HK
Özet (Çeviri)
60 7. SUMMARY Vegetable production takes an important part of agricultural production in the Çukurova Region. Total sowing area of vegetable is 188.223 ha and 2.263.377 ton vegetable are produced Cotton whitefly (Bemisia tabacl Qenn.) is one of the most important vegetable peştin Çukurova Region. Chemical control is the common control method against the pest However, conventional application is not satisfying the grower (farmer) because most of time sufficient amount of insecticide could not reached to the lower surface of leaves. As a result applications are repeated one week intervals. This, Wrings the financial and environmental problems. In this study piston pump and engine driven atomizei^-s used as a spraying equipment Results abtained from two equipments are compared in different aspects such as, amount of deposition on plant and soil surface, biological effectiveness, safety and work capacity. This experiment was carried on in the egg plant field in İçel/Tarsus. Amount of active ingredient was detemined by BSF tracer substance in 171.4 gr/da dosage. Also amount of tracer substance was determined by filtre paper which is placed on the leaves, soil surface and operator. Fluorometric method had used for the quantitative analysis of tracer substance. To compare the biological effectiveness in different application methods, one of the effective insecticide which has Çyhalothrin + Buprofezin active ingredient was used. Larva, pupa and adult countings was done based on standard experiment method for whitelfly. According to the results amout of deposition on the plant was high in piston pump applications. But amount of deposition on the lower surface of leaves was higher in the engine driven atomizer. Figures for this comparison are listed :61 Piston pmnp Engine driven atomizer Top -lower surface 26% 64% Middle ? 18% 31% Bottom“ ”19% 22% Pesticide deposition on the soil surface was lower in the engine driven atomizer than piston pump. In both equipment operator can contaminated by pesticide/ however contamination around the mouth-nose and legs was higher by knapsack sprayer. Standard unit area had been sprayed by engine driven atomizer in the times shorter period than pistonjsrrmp. Biological effectiveness of pesticide on the whitefJy larvae and pupae were 50.20 %, 93.0 % and 93.20 % by engine driven atomizer applications and 25.60 %, 71.80 % and 76.80 % by piston pump; on the adults effectiveness were 95.2 %, 94.4 %, 97.6 % and 95.8 % by engine driven atomizer, 89.2 %, 89.4 %, 95.4 % and 94.2 % by piston pump. Droplet size data for engine driven atomizer were NMD «= 120 /Am, VMD «= 298 yum and HK