Toprak altı ve yüzey damla yöntemleriyle farklı düzeylerde sulanan patlıcanda su stresinin yaprak su potansiyeli ölçümleriyle belirlenmesi
Underground and surface drip irrigation methods eggplant with different levels of water stress on leaf water potential measurements and determination
  1. Tez No: 374634
  2. Yazar: İLKER ÇOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERTAN SESVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma Çukurova Bölgesinde yüksek yoğunlukla üretimi yapılan patlıcan bitkisinde en yüksek verim ve kaliteyi sağlayacak optimum sulama programını oluşturmak amacıyla 2013 yılında Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü Tarsus Lokasyonu'nda yapılmıştır. Yüzey ve toprakaltı damla sulama sistemleriyle farklı düzeylerde sulanan patlıcanda su stresi yaprak su potansiyeli ile ölçülerek belirlenmiştir. Araştırmada iki farklı sulama sistemi (yüzey damla (YD) ve toprakaltı damla (TD) ) ana konuları; iki farklı sulama aralığı (3 gün (SA3) ve 6 gün (SA6) ) alt parselleri; dört farklı sulama düzeyi (Tam sulama, TS; kısıntılı sulama, KS50; Kısıntılı sulama, KS75 ve PRD50) ise en alt parselleri oluşturmuştur. Araştırma tesadüf bloklarında bölünen bölünmüş parseller deneme deseninde dört yinelemeli olarak incelenmiştir. Elde edilen verilerden yararlanılarak maksimum faydayı sağlayacak sulama programı hazırlanmıştır. Sulama uygulamalarının verim, bitki gelişimi ve kalite parametrelerinin üzerine etkisi istatistiksel olarak farklı bulunmuştur. Sulama yöntemi sulama aralığı ve sulama konularının verim üzerine etkisi istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Verim ve kalite parametreleri birlikte düşünüldüğünde yüzey damla sulamanın performansı gömülü damla sulamaya göre daha iyi çıkmıştır. Patlıcan bitkisinde gün ortası yaprak su potansiyelinin Ψ = -0.9 ile -1.28 MPa (-9 ile -12.8 bar) değerleri arasında sulanmasıyla en yüksek verim alınmıştır. Sulamalarda kök bölgesindeki eksik nemin tarla kapasitesine getirilmesi gerekmektedir. Yüzey damla sulama 3 gün sulama aralığı tam sulama (YDSA3 TS) konusunda en yüksek verim 78.7 t ha-1, en düşük verim toprak altı damla sulama 6 gün sulama aralığı PRD50 (TDSA6 PRD50) konusunda 40.9 t ha-1 elde edilmiştir. En yüksek su kullanım randımanı WUE gömülü damla 6 gün sulama aralığı KS50 (TDSA6 KS50) konusunda 21.9 kg m-3, en düşük toprakaltı damla 6 gün sulama aralığı PRD50 (TDSA6 PRD50) konusunda 12.2 kg m-3 elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to evaluate leaf water potantial on eggplant under various irrigation regimes applied with subsurface and surface drip systems in the Eastern Mediterranean Region of Turkey. The field experiments were carried out during the eggplant season of 2013, in the experimental fields of Soil and Water Resources Research Unit in Tarsus. In the study, two irrigation systems (surface drip and subsurface drip systems) in main plots; two irrigation intervals in sub-plots (3-day; 6-day) and four irrigation levels in sub-sub plots (Full irrigation, TS; deficit irrigation, KS50; deficit irrigation, KS75; and Partial Root-Zone Drying PRD50% of full irrigation treatments) were tested in split-split plot design with four replications. The effect of irrigation treatments on yield, crop growth and juice quality differed. Irrigation methods, irrigation intervals and irrigation levels resulted in significantly different yields. Surface drip performance was superior to subsurface drip considering yield and quality of eggplants. Highest yields of eggplant crop variety can be obtained when irrigated at leaf water potential value Ψ = -0.9 ile -1.28 MPa (-9 ile -12.8 bar). Soil water deficit in the rootzone depth should be replenished to field capacity in irrigations. Full irrigation treatment with 3-day interval under the surface drip produced the highest yield (78.7 t ha-1), the lowest yield was obtained in subsurface drip 6-day interval PRD-50 treatment plots (40.9 t ha-1). The highest water use efficiency (WUE) was found in subsurface drip 6-day interval deficit irrigation-50 (21.9 kg m-3) and the lowest in subsurface drip 6-day interval PRD-50 (12.2 kg m-3)