İnorganik nanoparçacıklar içeren polimer kompozitlerinin hazırlanması ve ince yapı karakterizasyonu
Fine structures of inorganic nanopartiles embedded into polymer composites
  1. Tez No: 252881
  2. Yazar: SONER ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ HAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada polipropilen ve polietilen glikol 2000 g/mol molekül ağırlıklı polimerler kullanılarak PP-g-PEG2000 graft kopolimerlerinden bir seri sentezlenmiştir. Polietilenglikolun hidroksil ucu öncelikle NaH ile reaksiyona sokularak polietilen glikol tuzu oluşturuldu ve daha sonra polipropilen ilave edilerek amfifilik graft kopolimer sentezlenmiştir. Bu amfifilik graft kopolimerlerin FT-IR, 1H-NMR analizleri yapılmıştır.İkinci kısım olarak PP-g-PEG2000 graft kopolimeri THF'de çözülerek bu polimer içerisine bir seri inorganik tuz çözeltileri ilave edilerek inorganik-organik polimer kompozitleri hazırlanmıştır. Daha sonra bu hazırladığımız polimer kompozitlerinin UV-Vis., SEM ve TEM analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, A series of varius polypropylene-g-polyethyleneglycol (PP-g-PEG2000) graft copolymers was prepared by using chlorinated-polypropylene and polyethyleneglycol2000. Then some inorganic salts were embedded into polymer matrice.The polyethyleneglycol salt was created by reachting with NaH and hydroxyl ends of the polyethyleneglycol. Amphiphilic graft copolymer was synthesized by adding sodium salt of PEG into the chlorinated-PP solution. FT-IR and 1H-NMR techniques were used to characterize amphiphilic copolymers.In the second part of the study, some inorganic salts aqueous solutions were mixed into the tetrahydrofurane solution of amphiphilic copolymer to obtain inorganic nanoparticles embedded into polymer composites. Solution properties, UV-Vis analysis, Scanning Electron Microscopy, Transmision Elektron Microscopy were used to characterize polymer composites.