Polikarbazol/polipirolün kompozit materyallerinin elektrokimyasal eldesi ve karakterizasyonu
Electropolimerization and characterization of polypyrrole /polycarbazole composite materals
- Tez No: 252882
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada pirol ve karbazol, asetonitril-tetrabütilamonyum tetrafloraborat içinde sabit potansiyel elektroliz yöntemi ile polipirol/polikarbazol kompoziti olarak elde edildi. Monomerlerin derişimi, elektroliz potansiyeli, elektroliz süresi, elektrolitlerin derişimdeki değişikliklerle farklı kompozitler elde edildi. Değişik elektroliz koşullarında elde edilen kompozit örneklerinin öz iletkenlik değerlerinin 1x10-2-2x103 arasında olduğu gözlendi. Undop işlemi sonucunda iletkenliğin 4,2 x10-2 S/cm'ye düştüğü gözlendi. Polikompozitler FTIR, SEM, TGA ve CV ile karakterize edildi. Aynı elektrolit varlığında polikompozitlerin kimyasal yapılarının değişmediği FTIR spektrumları ile gözlendi. CV yöntemi ile polikompozitin elektrokimyasal davranışı incelenerek elektrokimyasal kararlılığı gözlendi. CV yöntemi ile elektrokimyasal polimerizasyonun kinetiği takip edildi.SEM görüntülülerinde morfolojik yapılardaki faz ayrımı ile kompozit oluşumu gözlendi.Polikompozitlerin 200 ºC, 400 ºC ve 600 ºC de kütle kayıpları TGA termogramları ile takip edildi.
Özet (Çeviri)
In this work, electrochemical polymerization of carbazole and pyrrole has been obtained as polycomposite via constant potential electrolysis in acetonitrile-tetrabutylammonium tetraflouroborate as solvent-electrolyte system. The effects of monomer concentrations, electrolysis potential, electrolysis period and electrolytes types were investigated by charactersing PPy/PCz composite material. The conductivies pf polycomposite samples obtained under different conditions were measured ranging in between 1x10-2 and 2x103. After undoping, these values decreased to the level of 4,2 x10-2 S/cm.Polycomposite characterizations have been done by emplaying FTIR, TGA, SEM and CV techniques.It has been observed that chemical structure of polycomposites did not change in the precense of same types of electrolyte by electrolysis throgh constant potential using use FTIR technique.Electrochemical stability of polycomposites was observed by using CV technique. Electrochemical polymerization kinetic was followed by using CV technique.Morphology appearance observed from SEM indicated that was attributed to the fromation of composite exists.Mass loss of PPy/PCz compozites at 200 ºC, 400 ºC and 600 ºC are followed from TGA thermograms.