Floresans özellikli ketonik reçineler sentezi
Synthesis of ketonic resins with fluorescence properties
  1. Tez No: 151396
  2. Yazar: ÖZLEM TAMKÜPELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLGÜN KIZILCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
FLORESANS ÖZELLİKLİ KETONİK REÇİNELER SENTEZİ ÖZET Ketonik reçineler a-hidrojeni içeren ketonlar ve formaldehit gibi reaktif aldehitlerin bazik ortamdaki reaksiyonundan elde edilir. En çok kullanılan ketonik reçineler siklohekzanon-formaldehit, asetofenon-formaldehit, metil etil keton-formaldehit gibi teraıoplastik reçinelerdir. Ticari bakımdan ilgi gören reçineler, çoğunlukla düşük molekül ağırlıklı, kolayca ufalanabilen katı termoplastiklerdir. Tek başlarına kullanılamazlar. Çoğu kez nitro selüloz, alkid reçinesi gibi diğer polimerik maddelerle karıştırılarak yüzey kaplama sanayinde kullanılır. Kullanım alam olarak yüzey kaplamadan başka, vernik, mürekkep, tekstil, kağıt sektörleri en önemli alanlar olarak söylenebilir. Ayrıca çeşitli alanlarda ketonik reçine kullanımı ile yapışmayı arttırıcı, parlaklık verici ve ışığa dayanımı arttırıcı özelliklerin gelişmesi sağlanır. Ketonik reçineler henüz Türkiye'de sanayi boyutunda üretilmemektedir. Bu çalışmada; asetofenon, siklohekzanon gibi ketonların formaldehitle bazik ortamda reçine oluşumu sırasında ortama karbazol ve oligokarbazoller eklenerek yeni floresans özellikli reçineler sentezlenmiştir. Fotoiletken ve iletken polimerler çok önemli elektriksel ve optik özelliklere sahiptir, görüntü kaydetme sistemleri, elektrolüminans gösterge, şarj edilebilir piller, fotovoltaik cihazlar, görüntüleme sistemleri, kimyasal sensörler ve antielektrostatik filmlerde kullanılırlar. Ancak bu yeni materyallerin endüstride kullanımında mekanik özelliklerinin zayıf, çözünürlüklerinin az olması gibi nedenlerden dolayı çeşitli zorluklar yaşanmaktadır. HOH2C HOH2C C=0 i ? CH - CH2 -+-N' C-Cz-F A-Cz-F Bu reçinelerin floresans spektrumları ölçülerek beyaz haldeki polivinil karbazol ve etil karbazolün floresans değerleri ile kıyaslanmıştır. Sentezlenen reçinelerin floresans özelliklerinde reçineye bağlanan karbazol halkası sayısının etkili olduğu görülmüştür. En yüksek floresans değeri polikarbazolle modifiye edilen siklohekzanon-formaldehit reçinesinde tespit edilmiştir. VİİİSonuç olarak; çalışmadaki en önemli noktalardan biri, bazik ortamda yapılan çalışmaların N atomu üzerinden gerçekleşmesi, bu sayede reçinenin düzlemselliğinin ve aromatik yapısının bozulmaması nedeniyle floresans özelliğinin artmasıdır. Yan iletken, yüksek sıcaklıklara dayanıklı, floresans özellikli ve organik çözücülerde çözünebilen reçineler sentezlenmiştir. Reçinelerin FTIR ve NMR spektrumlarına, floresans spektrumlarına, çözünürlük özelliklerine ve DSC'lerine bakılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF KETONIC RESINS WITH FLUORESCENCE PROPERTIES SUMMARY Ketonic resins are prepared by reacting ketones containing a-hydrogen with reactive aldehydes such as formaldehyde. The most used ketonic resins are thermoplastic cyclohexanone-formaldehyde, acetophenone-formaldehyde, methyl ethyl ketone formaldehyde-formaldehyde resins. Ketonic resins have been used commercially, these resins are generally low molecular weight solid materials and they can be processed easily they are often mixed with cellulose nitrate and alkyd resins for surface coating applications. Ketonic resins are mainly used in surface coatings, varnishes, inks, textile and paper industries. Besides, ketone polymers give better adhesive properties, gloss and light stability to parent polymers. Ketonic resins have not been produced commercially in Turkey yet. In this study, during the preparation of ketonic resin in the presence of basic catalyst from ketones such as acetophenone, cyclohexanone and formaldehyde, carbazole and oligocarbazole were added and new modified resins were produced. Photoconductive and conductive polymers have important electrical and optical properties and they are used in image reording systems, electroluminesence displays, rechargable batteries, photovoltaic instruments, image storing systems, chemical sensors and antielectrostatic films. However, because of their solubility problems and poor mechanical properties, there are some difficulties in the industrial use and characterization of these materials. H0H2C HOH2C C-Cz-F A-Cz-F Fluorescence spectra of this resins were measured and compared to fluorescence spectra of white form of polyvinyl carbazole and ethyl carbazole. As a result, one of the most important points in this study is that; when basic catalyst reaction that occurs through the N atoms was used, the aromatic structure of the resin did not spoil and fluorescence properties of the resin increased. So, the resins, whichis semi conductor, high temperature resistant, soluble in organic solvents and have increased fluorescence properties, were synthesized. FTIR and NMR spectra, fluoresence spectra, solubilities in organic solvents, and DCS of the modified resin were determined. XI