Proje çizelgelemede kısıtlı kaynakları ve devresel değişkenlikleri dikkate alan bir algoritma önerisi
A project scheduling algorithm considering resource constraints and seasonal effects
- Tez No: 252906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET HASGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kaynak kısıtlı proje çizelgeleme problemi, öncelik kısıtları ve sınırlı kaynaklar altında faaliyetlerin en az sürede tamamlanmasını amaçlamaktadır. Kaynak maliyeti ve kapasitelerin devresel olarak değişiklik gösterdiği durumlarda devresel değişiklikler altında kaynak kısıtlı bir çizelgeleme yapmak gerekecektir. Kaynak maliyetleri, devresel değişkenlik gösterdiğinde kaynak çizelgeleme yapılırken, kaynak maliyetinin yüksek olduğu devrelerden kaçınılarak toplam maliyet en küçüklenmeye çalışılacaktır.Bu çalışmada kısıtlı kaynak ve devresel değişkenli proje çizelgeme için bir algoritma tasarlanarak, tek ve çok kaynak kısıtı ile tekli ve çoklu projeler üzerinde algoritmanın çalışması test problemleri üzerinde denenmiş ve sonuçları incelenmiştir.Proje yöneticilerine karar desteği sağlayacak şekilde geliştirilen algoritmanın kullanıldığı bir yazılım hazırlanmıştır. Yapı sektröründe bir uygulama projesi bu yazılım ile çizelgelenmiş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Resource-constrained project scheduling problem (RCPSP), which aims at scheduling at minimal duration a set of activities subject to precedence constraints and limited resource availabilities. Resource costs and resource capacities may change seasonally. In this situation, resource constrained scheduling has to be done by considering the seasonal variations. While the resource costs are under seasonal variations and scheduling the resources, the total cost is aimed to be minimized by staying away from theperiod which have high resource costsIn this study, an algorithm is designed for resource constrained project scheduling with seasonal variation, experiments are done on the test problems which have one/multiple resources with one project and multiple projects and the results are evaluated.As such by providing a decision support for project managers, a software is prepared thatmakes the developed algorithm. A real life problem is scheduled by using this software on the construction field and derived solutions are evaluated.