Tilapia Nilotica' da karaciğer solungaç ve kas dokularındaki bakır birikimi üzerine tuzluluğun etkileri
- Tez No: 38734
- Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
31 ÖZET TILAPIA NILOTICA'DA BAKIRIN KARACİ?ER, SOLUNGAÇ VE KAS DOKULARINDAKİ BİRİKİMİ ÜZERİNE TUZLULU?UN ETKİSİ Bu araştırmada 0.0, 0.1, 1.0. ve 10.0 ppm Cu ortam deriş imi erinde bakirxn Tilapia nilotica' da karaciğer, solungaç ve kas dokularındaki birikim düzeyleri üzerine % 0.5, % 0.10, % 0.15 ve % 0.20 tuz deriş imlerinin etkisi 1, 7, 15 ve 30 günlük sürelerle incelenmiştir. Karaciğer, solungaç ve kas dokularındaki bakır birikimi atomik absorbsiyon spektrofotometrik yöntemlerle saptanmıştır. İncelenen kas ve solungaç dokularında denenen süre ve tuzluluklarda bakır birikimi olmamıştır. Karaciğerde biriken bakır miktarı ise tüm tuz deriş imi erinde süreye ve bakır ortam deriş imine bağlı olarak bir artış göstermiştir. 1, 7, 15 ve 30 günlük deney sürelerinde tüm bakır deriş imi erinde tuz deriş iminin artışı ile birlikte karaciğerde biriken bakır miktarında azalma gözlenmiştir. Tuz derişiminin artışı ile birlikte metalin karaciğerde birikiminin en çok indirgendiği değer 30. günde 10 ppm bakır deriş iminde gerçekleşmiştir. Metal birikiminin en az indirgendiği değer ise 1. günde ve 10 ppm bakır deriş iminde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
32 SUMMARY EFFECTS OF SALINITY ON THE ACCUMULATION OF COPPER IN THE GILL, MUSCLE AND LIVER TISSUES OF TILAPIA NILOTICA. Effect of 0.5 %, 0.10 %, 0.15 % and 0.20 % salinity on the accumulation of copper in the muscle, gill and liver tissues of Tilapia. nxlotica was studied over 1, 7, 15 and 30 days period. Copper concentrations tested were 0.1, 1.0 and 10.0 ppm Cu. No accumulation of copper was observed in the gill and muscle tissues in none of the copper concentrations tested at the end of the 30 days experimental period. Accumulation of copper in the liver tissue, however, increased with increasing exposure periods and with copper concentration in the medium. Copper accumulation in this tissue showed an inverse relationship with increasing salt concentrations in all the copper concentrations. Maximum difference, in the accumulation of copper in liver tissue, between the salt concentrations was observed on the 30 day of 10 ppm copper, while minimum difference was observed on day 1 of 10 ppm copper.