İdari yargıda süreler
Periods of administrative judicial
- Tez No: 253000
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KALABALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Cumhuriyetin temel nitelikleri arasında yer alan Hukuk Devleti ilkesi, ister yönetilen,ister yöneten olsun herkesin hukuka baglı olmasını, hukuka aykırılıgın yaptırımabaglanmasını ifade eder. idare de hukuka baglıdır ve idarenin denetimi birçok yollarlasaglanır. idarenin denetlenmesinde kuskusuz en etkili yol yargı denetimidir. dareninyargısal denetimi dava hakkının kullanılmasıyla saglanır.Dava hakkı hak arama temel hak ve özgürlügünün kullanılıs biçimlerinden biridir.Bilindigi üzere temel hak ve özgürlükler ancak kanunla sınırlandırılabilir. Bu açıdandava hakkının sınırlandırılması anlamına gelen dava açma süresinin belirlenmesi ancakkanunla yapılabilir. Dava açma süresinin daha alt bir hukuk normuyla düzenlenmesimümkün degildir.Dava açma süresi kamu düzenine iliskindir. Davanın süresinde açılıp açılmadıgı yargıyerleri tarafından re'sen incelenir. Dava açma süresi hak düsürücü özellik gösterir.Davanın süresinde açılmamıs olması tarafların istegi ya da rızası gösterilerek göz ardıedilemez. Dava açma süresinin degistirilmesi konusunda tarafların aralarında herhangibir anlasmaya varması da mümkün degildir.Dava açma hakkının kullanılmasına yönelik sınırlamanın kamu yararına olacak sekildeyapılması gereklidir. Dava açma süresinin gereginden uzun belirlenmesi yönetilenlerinyararınadır ve fakat idari istikrarsızlıga, idari islem ve eylemlerin sürekli dava tehdidinemaruz kalması bakımından idarenin zararınadır. Gereginden kısa belirlenmesi deidarenin yararına olmakla birlikte, dava hakkını etkin kullanılmasını önlemekleyönetilenlerin zararınadır. Dava açma süresi, kamu yararının saglanması bakımındandengeyi koruyan, dava hakkının etkin ve verimli kullanılmasını saglayan, idari istikrarıbozmayacak uzunlukta olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The Law State Principle which is included in the fundamental qualifications of theRepublic represents to be bounded by laws of either to be governed or governing andalso represents to be committed to laws of sanction of contradiction. Administration isalso dependent on laws and the control of administration is ensured by a lot of processes.The most effective process in administration control is certainly judicial review. Thejudicial review of administration is provided by utilization of a right of acuse.Right of acuse is one of the ways of using in seeking justice of fundamental right andfreedom. As is known fundamental rights and freedoms qualify only by law. In thisrespect, determination of the tender period which means qualifying the right of cause interms of period should be committed by law. It is not possible to order the tender periodin more inferior law norm.The tender period is related to public order. The cases will be opened in the period or notare examined by the judicator tribunals on its own initiative. The tender period indicatesforeclose attribution. Not bringing suit in the period is not to take into consideration withthe requests and consents of parties. It should not be possible to arrange a case out ofcourt about changing the tender period.Limitation of using right to sue should be applied with commonweal. Determining thetender period longer than needed is a disadvantage for governed. The tender periodshould be compatibly length for supporting to stabilize commonweal, use right to sueeffectively and efficiently and not break administrative procedure.