Türk folklor araştırmaları dergisinin 184-366. sayılarında yer alan masal metinlerinin ilköğretim II. kademe Türkçe öğretim programına göre uygunluğunun değerlendirilmesi
The coherence evaluation of the tale texts in Turkish folklore research magazine pages 184-366, according to the secondary school Turkish teaching curriculum
- Tez No: 253006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 492
Özet
1949-1980 yılları arasında 360 sayı olarak yayımlanan, Türk Folklor Araştırmaları adlı derginin 184-366. sayılarında yer alan 110 masal, İlköğretim İkinci Kademe Türkçe Öğretim Programı'na göre değerlendirilmiştir.Masallar; tema, iletiler ve kahramanları yönünden ikinci kademe Türkçe Öğretim programına göre, ikinci kademe çocuklarının gelişim özellikleri de göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Metinler anlatım unsurlarının merak ve ilgi uyandırması, edebilik, ahlâk kuralları açılarından değerlendirilmiştir.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birici bölümde masal ve masalın Türkçe öğretimindeki yeri ele alınmıştır. İkinci bölümde ilköğretim II. kademe Türkçe öğretim programları ve 2006 Türkçe Dersi (6, 7, 8. Sınıflar) Öğretim Programı'nda yer alan ve bizim masalla ilgili olabileceğini düşündüğümüz amaç ve kazanımlar ile etkinlik örnekleri yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise Türk Folklor Araştırmaları dergisinde yer alan masal metinleri değerlendirilmiştir.Bu çalışma ile hem Türk Folklor Araştırmaları adlı edebiyat tarihine karışmış olan bir dergiye, sadece Türkçe eğitimi, edebiyat alanı değil, birçok alandaki araştırmacıların dikkatleri çekilmiş, hem de Türkçe ders kitaplarına farklı, yayımlanmamış masalların kazandırılması ihtiyacı bir ölçüde karşılanmıştır. Eleştirel düşünme, empati kurma, hoşgörülü olma, kendini ifade edebilme, yaratıcı düşünme gibi becerileri geliştirirken grup çalışması, drama gibi anlatım tekniklerinin kullanımına elverişli metinler öğretmenlerin ve araştırmacıların beğenisine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
110 folktales from the issves between 184-366 of the journal of Turkish Folklore Researches, published between the years of 1949 and 1980 as 366 volumes, were evaluated to the Primary School Turkish Teaching Programme.Folktales were evaluated in terms of their content, messages and protagonist, to the Turkish Teaching Programme considering students? improvements. Texts were evaluated in terms of the turn of phrase regarding its effectiveness in the arousal of curiosity and interest in children, its functionality in enjoying children in addition to educating them and its being literary.Our study consists of three parts. In the first part, the folktales and the learning of its in Turkish lessons were examined. In the second part, Primary School Turkish Teaching Programme and the behavioural objectives which are related to the folktales in 2006 Turkish Lesson (6, 7, 8th classes) and the activities were presented.With this study both a vanishing journal; namely, the Turkish Folklore Researches, was pointed to the researchers not only in the field of Turkish Education and Literature but also to researchers from different areas, and the need for the obtainment of different and unpublished folktales for Turkish course books of 11-14 year old children was met to a certain level. The texts appropriate for the use of instructional methods like grouping and drama while developing such skills as critical thinking, empathy, tolerance, self expression and creative thinking were tendered to the plaudit of teachers and researchers.