İlköğretim 6.sınıf Türkçe ders kitaplarındaki kelime öğretiminde kullanılan etkinliklerin etkinliğine yönelik bir araştırma
A research of teaching word activities? applicability in 6th year class students? study books
- Tez No: 253007
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırmada ulaşılmak istenen hedef, 2006 Türkçe programına göre hazırlanan Türkçe ders kitaplarında yer alan kelime öğretimiyle ilgili etkinliklerin öğrencilere kelimeleri öğretebilirliğini ölçmek, bu etkinliklerin kelime hazinesine ne derece katkı sağladığını tespit etmek olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda, gerekli izin ve yazışmadan sonra Barbaros İlköğretim Okulu'nda her yönüyle birbirine yakın biri kontrol, diğeri deney olmak üzere iki tane altıncı sınıf seçilerek uygulamaya geçilmiştir. Uygulama Şubat?Nisan 2008 tarihleri arasında yaklaşık üç aylık bir süreçte yapılmıştır.Çalışma, dört bölümden oluşmaktadır:Birinci bölümde; dilin tanımı, gelişimi, dil ile ilgili kuramlar, dil gelişimindeki aşamalar, ana dili öğretimi, kelime öğretimi ve kelime öğretiminin yöntem ve geliştiricileri anlatılmış,İkinci bölümde; öğrencilerin kelime bilgilerini ölçecek ön test ve son test uygulamaları yapılmıştır. Test uygulamaları sonucunda elde edilen bulgular tablolar halinde sunulmuştur.Üçüncü bölümde; bulgular yorumlanmış, son bölümde sonuç ve önerilere yer verilmiştir.Bu araştırmada elde edilen bulgulardan şu sonuçlar çıkarılmıştır:Her ne şekilde olursa olsun kelime öğretiminin etkinlikler yoluyla yapılması sözcük hazinesi ve kavram gelişimini etkilemektedir. Kelime öğretimi ile ilgili etkinlikler öğrencinin ilgisini çekecek biçimde hazırlanır ve çeşitlik arz ederse sözcük öğrenimi daha da kolaylaştıracağı görülmüştür.Çalışmam sırasında ilköğretim sözlüğü hazırlayan kişi ve kuruluşlar arasında, tam bir birlik olmadığı da gözlemlenmiştir. Bazı kelimelerin anlamlarına ilgili okul sözlüklerinden ulaşılamamıştır.Kelime öğretimi ile ilgili etkinlikler her ne kadar kelime öğretimini arttırsa da, istenilen düzeye ulaşılamamıştır. Öğrenci bir süre sonra kelimeyi unutmaktadır. Ancak bazı etkinlikler, örneğin bulmaca, boşluk doldurma vs. kelimelerin unutulmasını geciktirmektedir.
Özet (Çeviri)
The goal which is aimed in this research: to measure teach ability of the activities for the students of the words activities which are found in 6 th year students? Turkish lesson study boks as prepared according to the new system. To ascertain the contribution of these activities to the thesaurus. In this scope, after authorization and cleric. Two groups are selected (one control group and an experimental group) for the application. The application is conducted between February and April about three month?s process.Thesis is consist of four sections.In the first section, defination and development of language, theory concerning language, (hypothesis), phrases on development of language, teaching the native language, and teaching meaning of the words, were mentioned.In second section, fore tests and final tests were made to measure the thesaurus of students. After tests application verities were represented in tables.In third section, verities were commented, the last section includes results and proposals.The result obtaining from verities as follows:For all that, activities of teaching words develop thesaurus. If the activities prepared to attract student?s attention and diversity in teaching words, learning becomes easier.Teaching words activities improve the thesaurus, but in the proper sense, an effect of this improvement is not settled. Student forgets the words after a while. Different kinds of activities (such as puzzles, filling the blanks) retard the forgetfulness. As a result, experiments continue on the ways of developing thesaurus.