İlköğretim okullarında bilgi yönetimi
Knowledge management at primary schools
  1. Tez No: 253013
  2. Yazar: GÜLÇİN AKÇAKAZA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR B. BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çağı ?bilgi çağı?, toplumu da ?bilgi toplumu? diye adlandırdığımız günümüzde, kuşkusuz örgütlerin en değerli varlıkları bilgidir. Kas gücü, yerini beyin gücüne bıraktığı andan itibaren, örgütlerin varlıklarını devam ettirebilmek için yapmaları gereken, teknoloji ve bilgiden en üst düzeyde faydalanmaktır. Bu da, üretilen bilginin kullanılması, paylaşılması ve çalışanlar tarafından içselleştirilerek oluşturulacak ?öğrenen örgüt?ler ile gerçekleştirilebilir.Eğitim-öğretim denildiğinde ilk akla gelen kurumlar, okullardır. Okullarda yönetici ve öğretmenler her saniye katlanarak artan bilgi birikimlerinin altında ezilmektense, hangi bilgiyi nereden ve nasıl sağlayacağını bilen, seçici davranan, yani öğrenmeyi öğrenen çalışanlar haline gelmelidir. Bu da ancak bilgi yönetiminin okullarda aktif olarak uygulanması ile gerçekleşir.Bu araştırmanın amacı ilköğretim okullarında bilgi yönetimi uygulamalarının ne düzeyde olduğunu tespit etmektir. İlköğretim okullarında bilgi yönetimi uygulamalarına yönelik öğretmen ve yönetici görüşlerinin; branş, hizmet içi eğitim, okul ve görev açısından anlamlı bir farklılık sergileyip sergilemediğini belirlemek için ?t testi? kullanılmıştır. İlköğretim okullarında bilgi yönetimi uygulamalarına yönelik yönetici ve öğretmen görüşlerinin; yaş, kıdem ve eğitim durumu değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık sergileyip sergilemediğini belirlemek amacıyla ise ANOVA kullanılmıştır.Bilgi yönetimi uygulamalarından; bilginin üretilmesi, bilginin kullanılması, bilginin paylaşılması, bilgi kültürü oluşturma ve bilgi merkezi oluşturma boyutlarına yönelik 46 maddelik ?bilgi yönetimi ölçeği? geliştirilmiştir. Geliştirilen anket Afyonkarahisar il merkezinde belirlenen 50 resmi ve özel ilköğretim okulundan 107 yönetici ve 398 öğretmene uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarının bazıları şunlardır:1. İlköğretim okullarında yöneticiler öğretmenlere göre bilgi yönetimi uygulamalarına yönelik bilgi üretme, bilgiyi paylaşma, bilgiyi kullanma, bilgi kültürü ve bilgi merkezi oluşturma boyutlarının daha yüksek düzeyde gerçekleştiğini belirtmektedirler.2. İlköğretim okullarında bilgi yönetimi uygulamalarına yönelik, hizmet içi eğitim alan öğretmenler, almayanlara göre bilgi üretme, bilgiyi paylaşma, bilgiyi kullanma, bilgi kültürü oluşturma ve bilgi merkezi oluşturma boyutlarının daha yüksek düzeyde gerçekleştiğini belirtmektedirler.3. Özel okullarda görev yapan öğretmenler, resmi okullarda görev yapan öğretmenlere göre, okullarında bilgi üretme, bilgiyi paylaşma ve bilgi merkezi oluşturma boyutlarının daha yüksek düzeyde gerçekleştiğini belirtmektedirler.
Özet (Çeviri)
Today which we call the age as ?information age? and civilization as ?information civilization? as well, there is no doubt that the most valuable entity of organizations is information. Since the brain power takes muscle power?s place, in order to survive, organizations need to utilize technology and information at the highest level. This is possible to realize ?learning organizations? which will be made using, sharing and internalizing by employees.When said education-teaching, the foundations come first are schools. Managers and teachers at schools must be the employees who know where and how to obtain information, rather than being smashed under the information which increases exponentially in every second. this is only possible to realize by applying the information management at schools effectively.The purpose of this study is to detect the level of knowledge management implementations at primary schools. ?T test? has been used for determining whether the branch and in-service-training got, make a significant difference on perspectives of teachers and managers at aspects of school and mission oriented to knowledge implementation at primary schools. Also ANOVA test has been used in order to determine whether age, length of time and education status, make a significant difference on perspectives of managers and teachers at aspects of school and mission oriented to knowledge implementation at primary schools.Oriented to production of information, use of information, share of information and the dimensions of information center, from knowledge management implementations, ?knowledge management scale? which consists of 46 articles has been developed. The survey developed has been applied to 107 managers and 398 teachers from 50 official and private primary schools determined in city centre of Afyonkarahisar. Some results of the survey are the following:1. Managers show that they have higher level of production of knowledge, share of knowledge, use of knowledge, knowledge culture and dimensions of creation of knowledge centre oriented to knowledge management implementations than teachers in primary schools.2. Teachers who get in-service-trainings show that they have higher level of production of knowledge, share of knowledge, use of knowledge, knowledge culture and dimensions of creation of knowledge centre than teachers who do not get in-service-trainings in primary schools.3. The teachers who work for private schools show that they have higher level of production of knowledge, share of knowledge and dimensions of creation of knowledge centre than teachers work for government in primary schools.