Bilişsel açıdan dini inanç
Religious belief from cognitive perspective
  1. Tez No: 253023
  2. Yazar: TUNCAY AKSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLVAHİT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dini ve dini inancı araştıran birçok farklı teori ve disiplin bulunmaktadır. Fakat yaklaşık 20 yıldan bu yana yeni bir disiplinin doğumuna şahitlik etmekteyiz. Bu dini inceleyen bu disiplin, Bilişsel Din bilimidir. Aslında Bilişsel Din Bilimi, bilişsel bilimin alt dalı olan bir disiplindir. Bu disiplin diğer yerleşik teori ve disiplinlerden farklı olduğu iddiasındadır. Kısaca CSR olarak ifade edilen Bilişsel Din Bilimi, daha önce dilbilimcilerin dilin evrenselliği ortaya koymaya çalıştıkları gibi, insan bilişinin özelliklerini göz önüne alarak dinin ve dini inancın insanoğlundaki evrenselliğini ortaya koymaya çalışmaktadır.Biz bu çalışmamızda CSR' deki dini inancın ne olduğunu ortaya koymaya çalışacağız. Ayrıca bilişsel yapımızın dini inancı nasıl ürettiğini ve bilişsel yapımızın dini inanca olan yatkınlığını ortaya koymaya çalışacağız. Çünkü CSR' ye göre bilişsel yapımızdan dolayı dini inanca yatkın olarak doğmaktayız. İlk olarak konuyla yani CSR ile alakalı anahtar kavramları ortaya koyacağız. Sonra konunun ana temalarını ortaya koymaya çalışacağız ve son olarak ta CSR ile ilgili eleştirileri ifade etmeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
There are many different theories and disciplines which are trying to research religion and religious belief.But since nearly 20 years, we have been witnessing the birth of a new discipline, CSR (Cognitive Science of Religion) which is studying religion.In fact CSR is the subdiscipline of CS ( Cognitive Science).It claims its difference from the other disciplines and theories which are situated.CSR is trying to find universality of religion and religious belief in all human beings with the features of human cognition as linguistics has done with the universality of language before.In this research we are trying to explain what the religious belief is in CSR. We are going to explain the tendency of our cognitive structure to religious belief and how our cognitive structure produces religious belief.Because we were born with the tendency of religious belief because of our cognitive structure according to CSR.Firstly , we try to explain the general concepts related with it.Second ,we try to expain the main themes of it and lastly we try to give the general critics of the subject.