Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunlar ve tükenmişlik düzeyleri
Informatic technology teacher?s problems and tehir level of being exhausted
- Tez No: 253031
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN ERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Öğretmenlik mesleği, geleceğin yetişkinleri öğrencilerin yetiştirilmesi, gelişimleri, eğitimleri açısından diğer meslekler arasında stratejik bir önem taşımaktadır. Buna karşın öğretmenlik mesleği, bazı stres kaynaklarından dolayı ruh sağlığı açısından riskli bir meslektir (Girgin ve Baysal, 2005). Literatürde, olumsuzlukların yaşanması, enerjinin kaybı ya da fiziksel rahatsızlıklarla karakterize, ruhsal ve fiziksel enerji azalması durumu tükenmişlik olarak karşımıza çıkmaktadır.Araştırmanın amacı, BT öğretmenlerinin yaşadıkları sorunları cinsiyet, maddi gelir, kıdem, mezuniyet düzeyi, ders verilen sınıflardaki öğrenci sayısı, ders verilen sınıf sayısı, okul türü, okulda birden fazla BT öğretmeni olup olmaması, okulun öğretim şekli açısından ve öğretim süreçlerinde karşılaşılan diğer sorunlar açısından incelenmek ve tükenmişlik düzeyleriyle demografik özellikler arasındaki (yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sayısı, maddi gelir, eşin çalışıp çalışmaması, kıdem vb.) ilişkiyi saptamaktır.Araştırma evrenini 2008-2009 öğretim yılı güz döneminde, İstanbul İli/Avrupa yakasındaki resmi ve özel ilköğretim okullarında görev yapmakta olan 639 BT öğretmeninden rasgele seçilen 259 BT öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modelidir. Veri toplama aracı olarak BT öğretmenlerinin sorunlarını belirleme ölçeği, Kişisel Bilgi Formu, Maslach Tükenmişlik Envanteri kullanılmıştır.Araştırma sonucunda araştırmanın çalışma grubunda yer alan BT öğretmenlerinin öğretim süreçlerinde ?BTS/BL'nin yazılım ve donanımıyla ilgili sorunlar, BTS/BL'nin fiziki ortam açısından yetersizliğiyle ilgili sorunlar, BT öğretmenlerinin görev tanımlarının yanlış algılanmasından kaynaklanan sorunlar, öğrencilerden kaynaklanan sorunlar, BT ders kaynakları ve materyallerden kaynaklanan sorunlar, velilerden kaynaklanan sorunlar ve BTS/BL'nin ağ sisteminden kaynaklanan sorunlar? yaşadıkları belirlenmiştir. Öğretmenlerin Tükenmişliklerini etkileyen görece önemli sorunların ise duygusal tükenmişlik için öğrencilerden kaynaklanan sorunlar, görev tanımının yanlış algılanmasından kaynaklanan sorunlar, fiziki ortamdan kaynaklanan sorunlar ve velilerden kaynaklanan sorunlar; duyarsızlaşma için öğrencilerden kaynaklanan sorunlar, fiziki ortamdan kaynaklanan sorunlar, görev tanımının yanlış algılanmasından kaynaklanan sorunlar; kişisel başarı için ise fiziki ortamdan kaynaklanan sorunlar, velilerden kaynaklanan sorunlar ve kaynak materyal eksikliğinden kaynaklanan sorunlar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Teaching profession has strategical importance among the other professions to adults of the future, development and education of students. On the other hand,teaching profession has risk for mental healty because of some stressful things and happens.In Literature; living negativeness, lossing of energy or physical problems which result in weakness of psychological and physical,appear as being exhausted. This study? s problem needs to research of Informatic Technology Teacher?s problems and tehir level of being exhausted.The aim of this study in side of the other education process problems is that what is the teachers? problems are:sex,revenue ,seniority,gratuation level,numbers of students in the classes, numbers of class,kind of schools,if tere is more than one Informatic Technology Teacher in a class or not. The other aim of it to determine of relation between level of being exhausted and demografic feature (age, sex, marital status, revenue, if husband /wife work or not,seniority?).In this study; 639 Informatic Technology Teachers who live in İstanbul/Europe,teachin private /government primary schools were chosen in 2008-2009 Education Year Autumn Term.. This study is relational scan model.Personal information form, Maslach being exhausted ınvontery and survey which determine Informatic Technology Teachers? problems were used as collection data tools.At the end of the study; problems are related with ITL/CL software and hardware in education process of Informatic Technology Teachers who are in study group, inadequate of ITC /IL physical surrounding,problems cause of teachers? wrong understanding ofprofession defination,problems which cause of students, IT lessons, supplies or materials, parents, ITC/IL net system were determined.