Günümüzde farklı din öğretimi yaklaşımları ve değerlendirilmesi
Different aproaches on religious teaching in the present day and evaluation
  1. Tez No: 253030
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Din öğretimi, dinin belli, bir plana ve programa bağlı olarak okulda verilmesidir. Bireyin kendi dininin öğrenmesi bir ihtiyaçtır. Devlet tarafından bu ihtiyaç giderilmek zorundadır. Dolayısı ile din öğretimi bireyin hakkıdır. Günümüzde din öğretiminin yapılıp yapılmayacağı tartışılmamaktadır. Artık nasıl yapılacağı tartışılmaktadır.Ülkelerin siyasi sosyal ve tarihi durumları din öğretiminin nasıl yapılacağı konusunda çeşitli yaklaşımların ileri sürülmesine neden olmuştur. Din öğretiminin amaçları içeriği ve muhtevasına göre çeşitli yaklaşımlar ileri sürülmüştür.Amaçlarına göre dört yaklaşım ileri sürülmüştür: Bunlardan, Sosyal din öğretimi Teorisi, din öğretiminin insanları sosyal problemler konusunda insanları bilinçlendirmesi gerektiğini ileri sürmektedir. Ekolojik din öğretimine göre din öğretiminin amacı çevreye karşı duyarlı bireyler yetiştirmektir. Ahlaki din öğretimine göre din öğretimi insanların ahlaken iyi olmalarını amaçlamalıdır.Muhtevasına göre din öğretimi ise üçe ayrılmaktadır: Bunlardan; Doktriner din öğretimi, içeriğini belli bir dinin oluşturduğu yaklaşımdır. Doktriner olmayan din öğretimi ise belli bir dini görüşe ağırlık vermeyen yaklaşımdır. Çok kültürlü din öğretimi ise farklı din ve kültürlerin bir arada olduğu toplumlarda, farklı din ve kültürler bir arada sunulmaktadır. Siyasi ve hukuki statüye göre din öğretimi, zorunlu ve seçmeli olarak ikiye ayrılmaktadırYöntemine göre din öğretimi yaklaşımlar altıya ayrılmaktadır: Bunlardan Yapılandırmacı Din Öğretimi, din öğretimi yapılırken örencilerin deneyimlerine yer verilmesi gerektiğini ileri sürmektedir. Fenomenolojik Yaklaşım, diğer dinlerin öğretiminde paranteze almayı ve empatiyi öncelemektedir. Yorumlayıcı yaklaşım ise dinin mensubu ile o dinin mensubu olmayanın görüşlerinin birlikte aktarıldığı yaklaşımdır. Dinden öğrenme ise insancıllaştırmayı hedef almaktadır. Din hakkında öğrenme ise dinler hakkında sadece bilgilendirmeyi öngörmektedir.Türkiye'de Din Öğretimi 1982'den sonra zorunlu olmuştur. % 98'i Müslüman olan ülkemizde İslam öğretimine ağırlık verilmektedir. Diğer dinler ise dinlerarası öğretim yaklaşımı ile sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
programs. People?s deman is to learning their religion. The government has to over come that the state of demand. So the Religious Teaching is a Benefit for People. In present day it discussed that teaching is necessary or not and how it is made.Political, cultural and historical sitoations of countries couse different methods of approach that how religion teaching is made. Religious teaching is made out different methods of approach according purposes, contents and proprieties.Accoding to puposes, Religious teaching is divided 4 parts: Theory pf Social Religious teaching makes the community conscious of the sosial problems.Theory of Ecological Religious teaching, brings up sensitive private individuals for the ecologial problems. Theory of Ethic religious teaching aims to people have good and right ethiccs. Theory of liberalizing religion teaching aims to people stepherd their religions with no pressure.According to contens, Religious teaching is divded 3 parts. Doctriner religious teaching includes one specific religion. Without Doktriner Religious teachig has not one spesific religion vision. Multicultural teaching is applied the communites wich cover different religions and cultures together.According to statute, Religious teaching is divided 2 parts that obligatory and multiple-choiceAccording to management, religious teaching is divided 6 parts: Theory of Configured Religion Teaching adduce that expeiences of students in teaching is neccasery. Religious teaching with phemenology makes of to belong a religion and not have a religion together. Learning religious education according to a spesific religious. Learning from religious aims to humanize. Learning abaut religion gives only informations abaut religion.The religion teaching has become statury obligation since 1982. Our contry With %98 Muslim focus on İslam Education. The other Religions are education with learning abaut religions apporach.