Demokrat Parti döneminde Türk basınında din (1950-1960)
Religion in Turkish press during the period of Democratic Party (1950-1960)
- Tez No: 253051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FARUK KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Religion, Political Science, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Türk toplumundaki tarihsel yeri var olma ve ülkeyi genişletme de temel etken olan din Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan sonra da önemi toplum üzerinde devam etmiştir. Yapılan inkılâp hareketlerine halkın gösterdiği tepkiler her ne kadar yeni rejim tarafından kontrol altına alınmışsa da bunların oturması süreci sancılı geçmiştir.Basın, bir milletin geçirdiği devrelerde söz sahibi etkin güçtür. Aynı zamanda millet iradesinin yansımasıdır. O dönemin Türkiye'sinde nasıl bir panorama yaşandığı yine basının gözüyle incelenmiştir.Çalışmamız, bütün bu oluşumları ve 1950?1960 yılları arasında, Türk basınının dine bakış açısını olumlu ya da olumsuz tüm yaklaşımların ülke gündemine olan etkilerini incelemeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The place of religion in history was having existance in society and also religion was the main factor to extend tne borders of the country. As well, after the foundation of Turkish Republic , the importance of religion continued to influence the society . Although the public reactions against the new revolutins had been taken under control by the new regime, the process in which these revolutions became firmly establihed was painful.Press is one of the main power in the period of time of a country.And also a kind of a reflection of nation decree. While doing this searching, considering the period of that Turkey?s conditions, it was analyzed in the eye of the those days? press.The objective of this study is to find out the effect and result of the Turkish press?s point of view about secularism between 1950?1960.